Heykelleriyle dünya sanat tarihine geçmiş bir yaratıcıyı tanımak için

Ocak 14, 2022

Heykelleriyle dünya sanat tarihine geçmiş bir yaratıcıyı tanımak için

Necmi Sönmez’in “İlhan Koman Sözlüğü” adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle Haziran 2021’de yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çalışmaları 1950’lerden itibaren uluslararası yayınlarda değerlendirilen, Venedik, São Paulo Bienali’nde gösterilen, MoMA’dan Moderna Museet’e kadar birçok önemli müze koleksiyonunda temsil edilen Koman, özellikle İsveç’te kamusal alanlarda gerçekleştirdiği heykelleriyle dünya sanat tarihine geçmiş bir yaratıcıdır. Aynı zamanda Hulda adlı teknesini Türkiye ve Avrupa’nın yaratıcı insanlarıyla birlikte bir evden çok, kendine ait bir dünyaya dönüştüren bir derviştir.

İlhan Koman’ın geliştirdiği formların çekiciliği, hangi malzemeyi kullanırsa kullansın mükemmel bir el emeği, bilek gücünün eseri oldukları için izleyenlerde dokunma duygusunu tetikleyen bir büyüye sahip olmalarında yatar. Onun Türk, Fransız ve İsveç kültürlerini akıl almaz biçimde harmanlayarak oluşturduğu kültürlerarası yaşam, üretim ve paylaşıma açma süreçleri eşsizdir. 

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Dr. Necmi Sönmez, Mainz, Paris, Newcastle, Frankfurt üniversitelerinde Sanat Tarihi eğitimi aldı. Heykeltıraş Wolfgang Laib üzerine yazdığı doktorasını 2000’de Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi’nde tamamladı.Resim eleştirileri, söyleşi ve çevirileri Türkçe olarak 1986’dan itibaren Cumhuriyet, Milliyet Sanat, 2000’e Doğru, Gergedan, Argos, Yazın, Arredamento Mimarlık, Sanat Dünyamız, Virgül, Radikal; Almanca olarak 1990’dan itibaren Neue Bildende Kunst, Kunstzeitung; İngilizce olarak 1992’den itibaren Flash Art, Balkan Media’da yayımlandı. Son dönem düzenli olarak Unlimited, K24’te yazıyor. 1995’ten itibaren sergi yapımcısı olarak Türkiye, Fransa, Almanya ve Hollanda’da sergiler organize etti. Museum Wiesbaden ve Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig, Viyana’da küratör asistanlığı yaptıktan sonra Essen’de Folkwang Müzesi’nde (2001-2006) Çağdaş Sanat Bölümü küratörlüğünü üstlendi. Sanatsal direktör olarak Kunstverein Arnsberg’te (2006-2009) görev yaptı. Alım Komitesi üyesi olarak FRAC Franche Comté’de (2007-2010) çalıştı. Bağımsız küratör ve sanat tarihçisi olarak Tate, Staatliche Museen zu Berlin, Deutsche Bank KunstHalle, Borusan Contemporary gibi kurumlarla birlikte projeler yürütüyor. 2015’ten beri SKIRA yayınevi (Milano) için bağımsız editör olarak monografik kitaplar yayındı. Halen Ruhr Museum / Stiftung Zollverein Essen’de gerçekleşek bir anıt projesinde küratör olarak çalışıyor. 

edebiyathaber.net (14 Ocak 2021)

Yorum yapın