#MeToo sonrası bir atmosfere Çehov hikâyelerinin duyarlılığını taşıyan bir başyapıt

Temmuz 12, 2021

#MeToo sonrası bir atmosfere Çehov hikâyelerinin duyarlılığını taşıyan bir başyapıt

James Lasdun’ın “Bir Faunun Öğleden Sonrası” adlı romanı, Özlem Yüksel çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Gençliğinde cesur bir muhabir olarak ünlenen Marco Rosedale eski bir meslektaşı tarafından cinsel saldırıyla suçlanınca hem sönmeye yüz tutmuş kariyerini yeniden canlandırma hayalleri hem de New York’ta kurduğu düzen yıkılmanın eşiğine gelir. Marco hikâyesini gençliklerinde Londra’da aynı ayrıcalıklı çevreyi paylaştığı bir yazar arkadaşına –romanın isimsiz anlatıcısına– aktarmaya başlar. Anlatıcı bu karanlık hikâyenin içine daha çok çekildikçe, arkadaşına olan sadakati ile iddianın sahibi kadını tanıma ve hakikati keşfetme arzusu arasında kalacak, hikâyenin tarafsız dinleyicisi olarak oynadığı rolden giderek daha fazla huzursuzluk duymaya başlayacaktır.

“Bir Faunun Öğleden Sonrası” erkek iktidarı, arzu ve hakikat gibi günümüzde yeni bir yakıcılık kazanmış konuları irdeleyen, dedektif hikâyelerinin sürükleyiciliğine ulaşırken derinlikten taviz vermeyen usta işi bir kısa roman.

“#MeToo sonrası bir atmosfere Çehov hikâyelerinin özlü psikolojik duyarlılığını taşıyan bir başyapıt.” Johanna Thomas-Corr, Observer

“[Bir Faunun Öğleden Sonrası] kitabı kapattıktan sonra insanın aklında canlılıkla yer ediyor.” Guardian

“[Lasdun] Dostoyevski ve Patricia Highsmith’in soyundan gelen bir edebiyatçı.” Boston Globe

edebiyathaber.net (12 Temmuz 2021)

Yorum yapın