Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Hilmi Yavuz’a verildi

Ocak 9, 2023

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Hilmi Yavuz’a verildi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 15’incisi düzenlenen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü bu yıl, Çağdaş Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Usta Şair ve Yazar Hilmi Yavuz’a verildi. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün Değerlendirme Kurulu Celâl Soycan, Turhan Günay, Metin Cengiz, Yavuz Özdem ve Cemal Sakallı’dan oluştu.

Ödül töreninde konuşan Hilmi Yavuz, “Bu ödül töreninin düzenlenmesine öncülük eden MTSO’ya ve Yönetimine şükranlarımı sunuyor, değerli jüri üyelerine de ödüle bu yıl beni layık gördükleri için gönülden teşekkür ediyorum” dedi. Rönesans’ın 13. yüzyılda İtalya’da ticaret oligarşilerinin kent yaşamındaki etkisiyle başladığını hatırlatan Yavuz, tüm kentlerdeki ticaret ve sanayi odaları kentlerindeki entelektüel bir faaliyete öncü olsa Türkiye’nin de sosyolojik anlamda büyük bir değişim yaşayabileceğine işaret etti. İlk şiirini 1952’de yazdığını ve 70 yıldır edebiyatla terlediğini dile getiren Yavuz, “Edebiyat çok zor bir iştir ama bu terlemenin işe yaradığını görüyorum. Bugün MTSO bana bu ödülü layık gördüyse 70 yıllık terlemenin sonucu olsa gerek. Herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Cengiz: “Hilmi Yavuz’u herkes baktığı yerden görür”
Seçici Kurul Üyesi Metin Cengiz ise törendeki konuşmasında Hilmi Yavuz’u anlattı. Sözlerine, “Ödülün bu yıl Hilmi Yavuz’a verilmesi güzel, buna tanık olmak daha da güzel” diye başlayan Cengiz, Yavuz’un çok yönlü bir edebiyat insanı olduğuna değindi. Hilmi Yavuz’u herkesin baktığı yerden farklı şekilde göreceğini kaydeden Cengiz, “Bir yerden bakarsanız romancılığı, bir yerden gazete yazarlığını görürsünüz. Bir başkası bakar kültür adamı Hilmi Yavuz’u karşımıza getirir. Az sayıda da olsa çevirmen Hilmi Yavuz ile karşılaşıyoruz ama Şair Hilmi Yavuz herhalde bir başka gizemdir. Çağına şerh koymak için yaptığı işler de vardır Hilmi Yavuz’un” dedi. Hilmi Yavuz’un 5 özelliğine dikkat çeken Cengiz bu özellikleri ise şöyle sıraladı:

“İlk olarak Hilmi Yavuz sadece bir edebiyat, kültür adamı değil. Başladığı günden bu yana sürekli söyledikleriyle, yazdıklarıyla tartışmalara yol açmış bir isimdir. Söylemleri edebiyat camiasında sürekli gündem yaratmıştır. İkincisi, Hilmi Yavuzu nitelerken kimi iyi şair, kimi sıkı şair der. Kimi şair-i azam diye niteler. Her şairin uğraşı olmuş, farklı yerden onun değerine dokunduğu bir şairdir. Üçüncü dikkat çekmek istediğim olgu, çok yönlüdür ve herkes Hilmi Yavuz’u baktığı yerden farklı şekilde tanımlar. Dördüncüsü zamanın nabzını hep elinde tutmuş, bizi zamanın ötesine taşımıştır. Bu nedenle Şair Hilmi Yavuz hep genç kalmıştır. Son olarak beşincisi hep hüznün şairi olmuştur.”
edebiyathaber.net (9 Ocak 2023)

Yorum yapın