Mehmet Anıl’dan “Kediler, İnfazlar ve Hayaletler Üzerine”

Aralık 13, 2018

Mehmet Anıl’dan “Kediler, İnfazlar ve Hayaletler Üzerine”

Mehmet Anıl’ın “Kediler, İnfazlar ve Hayaletler Üzerine” adlı deneme kitabı Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bazı arızalara dair maruzat

“Gelişmenin zaman diziniyle bir ilgisi varmış gibi, yaşadığımız zamanın olumsuzluklarına nedense her defasında şaşar dururuz; 21. yüzyılın, 20.’sinden daha iyi olması gerekirmiş gibi, ya da 19. yüzyılın bir öncekinden… Sonsuz kozmik zamanı insan ömrüyle özdeşleştirmekle kalmıyor, dünyamız da yaşlandıkça olgunlaşıp kemale erecekmiş zannediyoruz. Acaba öyle mi gerçekten?”

Kediler, İnfazlar ve Hayaletler Üzerine, romanlarıyla tanıdığımız Mehmet Anıl’ın denemelerini bir araya getiriyor. Yazarın gerek edebiyat ve yazmakla ilişkisi gerekse yaratıcı yazarlık atölyeleri gibi zamane arayışları merkeze koyduğu bu denemeler, çeperinde evrim, zaman, ölüm, milliyetçilik gibi konuları, yanı sıra fazlasıyla bize has bazı kültürel arızalarımızı ele alıyor. En ciddi meseleleri mizahla harmanlarken günlük hayata dair gülüp geçtiğimiz olayların ardında yatan ciddi aksaklıkları gözler önüne seriyor.

#ölüm #yaşam #medeniyet #evrim #zaman #edebiyat #yaratıcıyazarlık #mizah

MEHMET ANIL, 1962 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde okudu. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. AIESEC bursuyla İtalya’da Credito Italiano’da bankacılık üzerine staj yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü. 1989 yılında kendi şirketini kurdu. 2001 yılından bu yana yalnızca edebiyatla ilgileniyor. Pembe Otobüs romanıyla 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan Mehmet Anıl, yaşamını İzmir’de sürdürüyor.

Mehmet Anıl’ın Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

Geri Gelmemek Üzere, 2003

Bitik, 2005

Pembe Otobüs, 2007

Forbes Cinayetleri, 2009

Edep Ya Hû, 2012

Bir Perişanlık Hali, 2013

Afet, 2017

edebiyathaber.net (13 Aralık 2018)

Yorum yapın