İyi yaşam için bir kılavuz: “Kolay Ayurveda”

Haziran 3, 2024

İyi yaşam için bir kılavuz: “Kolay Ayurveda”

N.Sine Özsoy’un kaleme aldığı “Kolay Ayurveda” Destek Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Tanıtım metninden

Kolay Ayurveda “gündelik yaşamda kullanımına, sağlığın ve yaşamın düzenlenmesine” dair bilgiler aktaran anlaşılır, bilgiye dokunan, onu işleyen, coğrafyamıza ve zamanımıza uyarlayan bir kaynak niteliğinde.

İnsanlık, uzunca bir süredir rasyonelliğin ve bilimselliğin Batı’ya atfedildiği, Doğu’nun ise “kadim” olarak romantize edildiği bir dönem yaşıyor. Antik dönemde bilgi, yoğun emeklerin karşılığı elde edilen bir cevherdi ve bilgiyi bu kadar kıymetli kılan gizliliği değil, doğru kişilerin elinde doğru yöntemlerle kullanılması, özümseyene, hakkını verene ulaşmasıydı…

Hindistan’ın en eski zamanlarına tarihlenen Ayurveda sekiz ana konuya yoğunlaşmıştır. Bunlar;  “tıp; kadın doğum, jinekoloji dahil pediatri; toksikoloji; ameliyat; supraklaviküler hastalıklarla ilgili tıp ve cerrahi; görünmez etkenler üzerine araştırmalar; afrodizyaklar; sağlığın ve yaşamın geliştirilmesi”dir.

Bin yılların birikimini, uzun süre yaptığı araştırmalar ve uygulamalar ışığında rafine eden N. Sine Özsoy; temiz, anlaşılır, uygulanabilir bilgiye ulaşmamız için Kolay Ayurveda’yı kaleme aldı ve bize çağımızın en kıymetli şeylerinden biri olan güvenilir bilgiyi armağan etti.

Kolay Ayurveda, kendimize yaklaşmamız ve kendimizle doğru yerden ilişki kurmamız; bedenin, zihnin, ruhun ihtiyaçlarını doğru okumamız; zihinsel şartlanmalar ile gerçek ihtiyaçlarımız arasındaki farkı görüp içselleştirmemiz için ilham verici bir rehber.

Arka Kapak Yazısı:

BEDEN HER ZAMAN İYİ KALMAK İSTER, ONA DESTEK OLMAK ELİNİZDE.

Sağlıklı ve iştahla yemek yiyebilmenin, küçük rahatsızlıkları önleyerek ve bedeninizi tanıyarak hareket edebilmenin özgürlüğünü düşünün; okurken bile hafiflediniz değil mi?

Kendi bedeninizi tanımaya başlayacağınız eşsiz bir yolculuk için ipuçları ve bilgiler sunan bu kitap, kendisini Ayurveda ile iyileştirmiş olan yazarı tarafından, yıllardır biriktirdiği, danışanlarından öğrendiği bilgilerin harmanlanmasıyla mutfak dolabınızda var olan deva ile tanışmanız için hazırlanmıştır.

Kolaylıkla günlük hayata geçirebileceğiniz bilgiler ve ipuçları ile donanmış Kolay Ayurveda, herkese uygun ve kendi iç pusulanız ile iletişime geçmeniz için kullanıcı dostu bir rehber.

Bedenin mizaçlarını tanıyarak, hangi mizaca nelerin iyi gelebileceğini öğrenerek, beden ve ruh halimizin günlük değişimlerini fark edip gündelik minik değişiklikler yaparak dinç ve sağlıklı kalabiliriz. Hasta olmaktan korkmadan yaşayabiliriz…

Yazar Hakkında

22 yıl Londra’da yaşadıktan sonra Ayurveda ve Iyengar Yoga üzerine çalışmalarını İstanbul’da sürdüren N. Sine Özsoy, Ayurvedik Danışman & Ayurvedik Farmakolog ve 3. Seviye Sertifikalı Iyengar Yoga Öğretmeni’dir. N. Sine Özsoy, 2017 yılı itibariyle Ayurveda üzerine Vaidya Atreya Smith ile 3 yıl çalıştıktan sonra İsviçre ve Hindistan temelli European Institute of Vedic Studies’den Ayurvedik Yaşam, Beslenme ve Dravyaguna (Ayurvedik farmakoloji) diplomalarını aldı. Verdiği Ayurvedik danışmanlıkların yanı sıra Ayurveda’nın engin bilgisini, çeşitli platformlara yazdığı yazılarıyla, yaptığı konuşmalarla ve verdiği eğitimlerle paylaşmaya, Ayurveda sanatının tutkulu bir öğrencisi olmaya devam ediyor. Özellikle cilt problemlerine, tiroit, kabızlık, sindirim ve kilo sorunlarına ilişkin birçok danışanına yardımcı olmayı sürdüren N. Sine Özsoy, Ayurveda’yı günlük hayata nasıl geçirebileceğimize dair yaptığı çalışmaların bir ürünü olan ilk kitabı Kolay Ayurveda’yı, bir “iyi yaşam kılavuzu” olarak tasarladı. Iyengar Yoga’da öğrenci olarak geçirdiği 30 yıl boyunca düzenli şekilde Kıdemli ve İleri Seviye öğretmenlerin derslerine katılan N. Sine Özsoy, Pune’da Geeta Iyengar ve Abhijata Sridhar Iyengar ile çalışmış, Hindistan’ın Dehradun kentinde efsanevi Chanchani hocalar ile derslere katılmış, 3 yıl Stepanie Quirk’ten -12- N. Sine Özsoy // Kolay Ayurveda Yoga Terapi dersleri almıştır. Kendisi ayrıca, İstanbul’un yanı sıra Stockholm, Londra, Coimbra (Portekiz) ve Tavira’da (Portekiz) kapsamlı dersler vermiştir. N. Sine Özsoy, Ayurvedik danışmanlığını Yoga bilgisiyle, Yoga öğretmenliğini de Ayurvedik uygulamalar ile birleştirdiği için bütüncül, kişiye özel bir öğretim ve danışmanlık tarzı sunmaktadır.

Yorum yapın