Masthead header

McEwan roman için MI5’a başvurmuş

Britanyalı yazar Ian McEwan‘ın yeni romanı ‘Sweet Tooth’ yayımlandı. Booker ödüllü yazar, yeni romanı ‘Sweet Tooth’ta 2001 tarihli ‘Atonement / Kefaret’ten sonra ilk kez bir kadın kahramanın hikâyesini anlatıyor.

1970’lerde geçen romanın kahramanı İngiliz Gizli Servisi MI5 tarafından işe alınan Serena. Soğuk Savaş dönemi Batı değerlerinin yüceltildiği sanat eserlerini teşvik eden bir operasyonda görevlendirilen, edebiyat tutkunu Serena, böylece umut vaat eden yazar Tom Haley’le tanışıyor. Ve casusluk kurallarının hiçe sayıldığı, kimin kimi idare ettiğinin belli olmadığı bir aşk hikâyesine adım atıyor.

Sweet Tooth’un McEwan için bir önemi de otobiyografik unsurlar taşıması. Tom Haley karakterinde kendi hayatından izlere yer veren yazar (Örneğin Haley ilk romanını, McEwan’ın gerçek hayattaki yakın arkadaşı Martin Amis’le beraber okuyor) Guardian ’da yayımlanan röportajında “Bu roman, sesi kısılmış ve çarpıtılmış bir otobiyografi. Gerçek hayatta hiçbir kadın odama gelip bana ödenek vermeyi teklif etmediyse de…” dedi.

‘Sweet Tooth’, yazarın hazırlık sürecinde gerçekten MI5’a online başvuru yapmasıyla da İngiliz basınının gündemine geldi. Başvurusunun MI5 sitesi tarafından, saniyenin onda biri bir sürede reddedildiğini söyleyen McEwan, Daily Mail’e verdiği röportajda “Ancak bir makine sizi bu kadar zalimce reddedebilir” yorumunda bulundu.

Kaynak: radikal.com.tr

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r