Mavisel Yener’den “Cezeri ve Mezopotamya’daki Sır” 

Mayıs 31, 2023

Mavisel Yener’den “Cezeri ve Mezopotamya’daki Sır” 

Mavisel Yener’in yazdığı, Efecan Sezer’in resimlediği “Cezeri ve Mezopotamya’daki Sır” Bilgi Çocuk etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İçindeki sesi dinle, hayal et, iste, çalış ve başar.

Yeryüzündeki ilk robotu yapan, ilginç icatlarıyla tarihe damgasını vuran, Anadolu topraklarının yetiştirdiği mucitle tanışmaya hazır mısınız?

Cezeri, ortaçağın en büyük mühendislerinden. Onun gizemli hayatını ve Mezopotamya’nın sırını, edebiyatımızın güçlü kalemi Mavisel Yener’in içtenlikli dilinden okurken şaşıracak, sıradışı bir maceraya yelken açacaksınız.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Mavisel Yener (1962) 1984’te Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Edebiyatın farklı türlerinde yayımlanmış 150’den fazla kitabı var. Öykü, masal ve şiirleri ilköğretim ders kitaplarında yer alıyor. Eserleri, T.C. Kültür Bakanlığı TEDA projesi kapsamında başka dillere de çevrildi, yapıtları dünya çocuklarıyla buluştu. Aldığı ödüllerden bazıları:

Tömer Anadili Masal Yarışması Ödülü (1999), Tömer Anadili 2000’e Öyküler Yarışması Ödülü (2000), Bu Yayınevi Çocuk Mizah Öyküleri Ödülü (2001), Samim Kocagöz Öykü Birincilik Ödülü (2002), Ömer Seyfettin Öykü Birincilik Ödülü (2002), Bu Yayınevi Çocuk Romanı Birincilik Ödülü (2002), Tudem Yayınevi Çocuk Romanı Birincilik Ödülü (2003), Çocuk Edebiyatçıları Birliği Yılın Çocuk Şiiri Kitabı Ödülü (2004), İşçi Öyküleri Ödülü (2005), Kosova’da Yılın Çocuk Yazarı Ödülü (2013).

Aytül Akal ile birlikte yazdıkları roman, 2015’te Found in Translation tarafından düzenlenen, dünyanın bütün ülkelerinden yayınevlerinin katıldığı, ABD ve İngiltere’nin önde gelen eleştirmenlerinin seçici kurulunda bulunduğu Uluslararası Çocuk Edebiyatı Antolojisi yarışmasında ödül aldı. Mavisel Yener çocuk edebiyatının Nobeli sayılan H.C. Andersen Ödülü’nün 2018 yılı Türkiye adayı olarak gösterilmiştir. Uluslararası Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) 2022 ve 2023 yılları Türkiye adayıdır.

Ayrıntılı bilgi için bkz: www.maviselyener.net

edebiyathaber.net (31 Mayıs 2023)

Yorum yapın