Kürtçe çizgi dergisi çıkıyor: “Zrîng”

Eylül 23, 2019

Kürtçe çizgi dergisi çıkıyor: “Zrîng”

Gazete Duvar’ın, Mezopotomya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’den alıntıladığı habere göre, Kürtçe çizgi dergisi “Zrîng” çıkıyor. Derginin editörü karikatürist Doğan Güzel, kahvede oturan bir Kürdün karıştırıp oyalanacağı bir dil ve dergi çıkardıklarını ifade etti.

Aylık Kürtçe çizgi dergisi Zrîng 32 sayfa olacak. Doğan Güzel’in editörlüğünü yaptığı derginin ilk sayısı Ekim ayında çıkacak. Kürtçe yayın alanında bir ilk olacak dergi Kurmancî ve Kirmanckî olarak yayınlanacak.

‘POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYORUZ’ 

Kürt okuyucudan pozitif ayrıcalık beklediklerinin söyleyen Güzel, “Biz Kürtçe bir dergi çıkarıyoruz. Hem de Kurmancî ve Kirmanckî. Bir sürü insanının çizgi ve mizah okuyucusu olmasa bile sırf Kürtçe sevgisinden dolayı bize destek olacağını düşünüyoruz. Onlar bize böyle bir pozitif ayrımcılık yapacaklar ve biz de bu iyiliği karşılıksız bırakmayacağız. Eldekilere bakıyorum da hiç de kötü olmayan bir dergi olacak galiba” dedi.

‘AYAKTA KALMAK İMKANSIZ DEĞİL’

Kürtçeye karşı duyulan korkunun kırılmasında etkili olmayı umduklarını belirten Güzel şöyle konuştu:

“Kürtlerin Kürtçeye karşı duyduğu korkudan bahsediyorum. Zamanında heyecanla çıkan yayınları alıp üçüncü sayfada hevesi kırılan, gözü korkan okuyucudan. O arkadaşların işini kolaylaştırmak lazım. Kürtçeyi, sadece diline sevdalıların inatla olmaya, durmaya çalıştığı bir alan olmaktan çıkarmak lazım. Kahvede oturan bir Kürdün karıştırıp oyalanacağı bir dil ve dergiden bahsediyoruz. Kürdistan’dan bahsediyoruz, kahve cenneti, her kahveci bir tane satın alıp kahvesine bıraksa sırtımız yere gelmez.

Şöyle bir 5 binlik satışla ayakta kalabilecek bir plan yapmışsanız, bu rakamı da kendi Kürt dağıtım ağıyla yapmayı becerebiliyorsanız hayatta kalabiliyorsunuz. Bu da şu an imkansız gibi gözükmüyor. Biz de burada varız artık.”

edebiyathaber.net (23 Eylül 2019)

Yorum yapın