küçük İskender’den yeni şiir kitabı: “Mayıs Giremez”

Nisan 12, 2016

küçük İskender’den yeni şiir kitabı: “Mayıs Giremez”

mayis-giremez-kitabi-kucuk-iskenderküçük İskender’in yeni şiir kitabı “Mayıs GiremezSel Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Hayat, yoldur. Yol filmleri, yol şiirleri, yol romanları, yol insanları trafiğinde yasacılar, düzen adına özgürlüğü engellemek için yollara yasak levhaları yerleştirirler.

‘Park edemezsin, duramazsın, bu tarafa sapamazsın’ diye emrederken gün gelir ‘Mayıs Giremez’ de diyebilirler.

Mayıs Giremez demek aşk giremez, mücadele giremez, hayal giremez anlamındadır. İktidarların sonsuza dek hükmetme hakkını koruyabilmeleri için yürüttükleri insansızlaştırma politikalarını biz hayvanlar yeneceğiz.

Her yere gireceğiz çünkü.

küçük İskender’den konsantrasyon şiirleri. Yolunuzun üstündeki sürprizler. ”

KÜÇÜK İSKENDER, mahlasıyla tanınan Derman İskender Över, 28 Mayıs 1964 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi ve beş yıl eğitim gördü. Kendi arzusuyla bıraktığı tıp eğitimini takiben İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne de üç yıl devam etti.

Şiir, özgür metin, günlük, roman, inceleme, deneme, derleme, antoloji, tekst, senaryo türlerinde ürünler yayımladı. Kimi Batı ülkelerinde çıkan antolojilerde şiirleri yayımlandı. 2000 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda (La Giovane Poesia D’europa Nel 1999) adı önerildi; burada ilk ona girdi ve diğer şairlerle birlikte bir kitaba alındı. 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday şiir ödüllerini ve 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü aldı. Avrupa’da, ABD’de şiir okumalarına, panellere, sempozyumlara katıldı. Ayrıca Kürtçe ve Almanca basılmış kitapları vardır.

Türkiye’de yirmi yılı aşkın süredir şiir performansları yaparak genç şairlerle, müzisyenlerle sahne paylaştı.

İçlerinde Ağır Roman ve O Şimdi Asker’in de bulunduğu beş filmde rol alarak sinema tutkusunu gizlemedi.

edebiyathaber.net (12 Nisan 2016)

Yorum yapın