Kuantum fiziğine yeni başlayanlar için eğlenceli ama açıklayıcı bir rehber

Şubat 18, 2021

Kuantum fiziğine yeni başlayanlar için eğlenceli ama açıklayıcı bir rehber

Tim James’in “Parçacıksal” adlı kitabı, Yasin Konyalı çevirisiyle Timaş Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Tim James’in kuantum mekaniğini kendine has mizahi üslubuyla anlattığı “Parçacıksal” yayımlandı!

Yirminci yüzyılın başında bilimin mümkün olan en uç noktaya ulaştığı ve doğa yasalarının neredeyse tümünün keşfedildiği düşünülüyordu. Sonra uyuyan devi uyandırdık: Kuantum mekaniğini keşfettik. Bu âlemde nesneler aynı anda iki yerde olabiliyor, sebep-sonuç ilişkisi tersine işleyebiliyor —hatta zaman yolculuğu bile mümkün! Peki, insanlığın hangi temel çabası kuantum mekaniğinin doğuşunu mümkün kıldı?

Higgs bozonu, fotonlar, antimadde, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı… Kuantum mekaniği hem hepimizin bir şekilde aşina olduğu hem de gizemini hâlâ koruyan, evrenin en merak uyandıran konularından biri. İlk kitabı Elementsel’de periyodik tablodan yola çıkarak evrenle ilgili neredeyse bütün sorularımızı cevaplayan Tim James, Parçacıksal’da kuantum mekaniğini ilk varsayımlar ve deneylerden en güncel gelişmelere kadar kendine özgü, mizahi üslubuyla anlatıyor ve Higgs bozonunun neden bu hikâyenin sonu olmadığını açıklıyor.

Parçacıksal kuantum fiziğine yeni başlayanlar için oldukça eğlenceli bir rehber.” 
-The Telegraph

“Eğlenceli ve anlaşılır bir kuantum mekaniği rehberi. Fizik üzerine ilk defa okuma yapanlar bile kitabı bitirdiklerinde evrenin en esrarengiz konusuyla ilgili tahmin ettiklerinden çok daha fazla şey öğrenmiş olacaklar.”
– Kirkus Reviews


“Mizahi ama derin… Parçacıksal her türden okura hitap ediyor.” 
– Profesör Charles Antoine, Sorbonne Üniversitesi

Yazar Hakkında

Tim James bir ortaokul öğretmeni, blog yazarı ve YouTube ve Instagram yayıncısı. Nijerya’da büyüyen James’in on beş yaşındayken vurulduğu bilime duyduğu kara sevdadan kurtulmaya hiç niyeti yok. Yüksek lisans eğitimini kimya bölümünde hesaplamalı kuantum mekaniği alanında tamamladıktan sonra dinlemeye hevesli herkese bilimi anlatmaya karar verdi ve sınıfa girdi. BBC Radio’da bilim danışmanı olarak yer aldı ve BBC Science Focus dergisine kuantum teorisiyle ilgili makaleler yazdı. Yayımlanmış iki kitabı daha var: Periyodik tabloyu incelediği Elementsel (2018) ve uzayın derinliklerine indiği Astronomical (2020).

edebiyathaber.net (18 Şubat 2021)

Yorum yapın