“Kontrollü normalleşme” hakkında merak edilen her şey

Mart 2, 2021

“Kontrollü normalleşme” hakkında merak edilen her şey

İçişleri Bakanlığınca tüm valiliklere “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderilirken, Cumhurbaşkanlığınca “Covid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” başlıklı bir genelge yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 3,5 saat süren kabine toplantısı sonrası koronavirüsle mücadelede “yeni kontrollü normalleşme” süreci kapsamında gevşetilen kısıtlamaları açıklamıştı.

Genelgede, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre illerin 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek ve çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirleneceği aktarıldı.

 • NOT: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından, yaptığı açıklamaya göre, illerin risk kategorilerini belirlemede 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayısı ile yapılan PCR testlerinin pozitiflik oranı, yoğun bakım doluluk oranı ve entübe hasta artışı dikkate alınıyor.

Risk grupları

Genelgeye göre, risk grupları ve iller şöyle:

 • Düşük risk grubunda yer alan iller: Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van.
 • Orta risk grubunda yer alan iller: Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.
 • Yüksek risk grubunda yer alan iller: Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.
 • Çok yüksek risk grubunda yer alan iller: Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

Yeni kısıtlamalar 

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgeden öne çıkan satır başları ise şöyle:

 • Risk grubuna göre il bazında alınması gereken Covid-19 tedbirleri ile uyulacak kurallar valiliklerce belirlenecek.
 • Risk gruplarına göre değişiklik gösterecek sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında şehirler arası seyahatlere ilişkin uygulamalara aynen devam edilecek.
 • Hafta içi ülke genelinde, hafta sonu ise ‘düşük’ ve ‘orta riskli’ illerde 21.00-05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
 • Yüksek ve çok yüksek riskli illerde cuma 21.00-cumartesi sabah 05.00, cumartesi 21.00-pazartesi sabah 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
 • Düşük ve orta riskli illerde 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak.
 • Yüksek ve çok yüksek riskli illerde 65 yaş ve üzerindekiler 10.00-14.00 arasında, 20 yaş altındakiler 14.00-18.00 arasında sokağa çıkabilecek.
 • Düşük, orta ve yüksek riskli illerde 07.00-19.00 arasında açık olacak yeme içme yerleri 19.00-21.00’de paket servisi ve gel-al, 21.00-00.00’da ise sadece paket servis şeklinde hizmet verecek.
 • Yeme-içme yerleri müşterilerini HES kodu kontrolü yaparak kabul edebilecek.
 • Düşük ve orta riskli illerde HES kodu kullanılması ve seyirci, refakatçi, misafir alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler 09.00-19.00’da faaliyet gösterebilecek.

Kamu çalışanları için genelge

Yayımlanan bir diğer genelge ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla “Covid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” başlıklı genelge oldu.

Buna göre, 26 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara esnek çalışma yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konulu genelge bugünde itibaren yürürlükten kaldırıldı.

Genelgede ne var? 

Genelgede yer alan düzenlemeler şöyle: 

 • Bugünden itibaren kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başlayacak. Gerektiğinde ise illerde valilerce farklı mesai saatleri belirlenebilecek.
 • Çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) çalışan, yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç, 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak. 
 • İdari izinli sayılanların bu sürede mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak.
 • Bu personeller, amirinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevlerine dönecek.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahallerle kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması için gerekli tedbirler alınacak.

Kaynak: Bianet (2 Mart 2021)

Yorum yapın