Masthead header

Kitap fotokopisine 5 yıl hapis

Yeni düzenlemeye göre fotokopiyle çoğaltılan kitaplar artık korsan sayılacak. Bu suçu işleyenlere 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Telif Yasası’na göre bundan böyle fotokopicilerde çoğaltılan kitaplar “korsan” kapsamına girecek.

Bugün gazetesinin haberine göre; yeni düzenlemeyle bir eserin yüzde 20’sinden fazlasının fotokopiyle çoğaltılması yasaklandı. Bu yasaya uymayanlar 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası alacak.

Yetkililer yasaya uymayana önce para cezası verileceğini ikinci kez olayı tekrarlarsa hapis cezasının uygulanacağını vurguladı.

Piyasada tek nüshası olan kitaplar uygulamanın dışına bırakıldı.

Düzenlemeyi değerlendiren Telif Hakları Uzmanı Avukat Cahit Suluk, “Bugün fotokopi cihazlarının hafızasında binlerce kitap yer alıyor. Fotokopici tek düğmeye basarak o kitabı çıkarabiliyor. Bu durum yayın sektörünü öldürüyor. Pahalı diye bir eser çoğaltılamaz. Bu ahlaksızlıktır” dedi.

Eserlerden fotokopi çekilmesine ancak fotokopicinin bunun için bedel ödemesiyle mümkün olacağını belirten Suluk sözlerine şöyle devam etti:

“Eserleri çoğaltmaya yarayan materyallerden ve cihazlardan yüzde 3 oranın kesinti yapılacak. Bu bedel, üreticilerden ya da ithalatçılardan yapılacak. Yani bin dolarlık bir cihaz için devlet 30 dolar alacak. Bu da ister istemez fotokopi fiyatlarının zamlanmasına neden olacak. ”

Yayıncılığın da aynı müzikte olduğu gibi şekil değiştirmeye başladığını ifade eden Telif Hakları Uzmanı Avukat Suluk, “Dijital korsanlarla mücadele edilmezse bir daha kitap çıkmaz. Dolayısıyla bizim bilgiyi koruyucu hukuka yani fikri mülkiyet hukukuna ihtiyacımız var. Bilgiye bu değeri ve önemi vermezsek toplum için büyük bir tehlike ortaya çıkmış olur. Kaliteli hiçbir şey çıkmaz” dedi.

ntvmsnbc.com (10 Ağustos 2012)

 • C. Ozturk - 10/08/2012 - 12:20

  a) Söz konusu avukat belli ki telif hakkı sahiplerinin avukatı. Bu konuda uzman yaftası ona mı kalmış? Taraf olduğu konuda yorum yapıp genel geçer bilgi diye sunması çok yanlış. Karşı tarafın avukatı da uzman sayılsın o zaman telif hakkı konusunda.

  b) Hakkaten, telif hakkı olmasa shakespeare hiç bişey yazmazdı, ya da platon, ya da descartes. Lazım, yoksa kitap çıkmaz mazallah.

  c) Karşılıksız çek yazmanın cezası hapis değil, telif hakkı ihlalinin niye hapis olsun? İkisi de ekonomik suç. Cezası ekonomik olmalı bunların denmiyor muydu?

  d) Amerika’daki saçma sapan, yapay tartışmaların buraya aynen ithalinden sıkılmadınız mı? Kürtaj tartışmasından sonra bir de bu mu geldi buraya?cevaplakapat

 • Berna Süer - 10/08/2012 - 19:59

  işler müzikteki gibiyse nasıl bir kafayla dijital korsanın önüne geçilmezse bir daha kitap yazılmaz denebiliyor? Şimdi hiç beste yapılmıyor mu? Yayınculatın cuntası yüzünden hayat alanı bulamayan bağımsız yazarlar kitaplarını kendi imkanıyla bastırıp ücretsiz dağıtmıyormu? Coelho ve birçok “çok-satan” korsana karşı değiliz, satışları düşürdüğü filan yok demiyor mu? 200 dolarlık yabancı ders kitabını hangi üniversite öğrencisi para verip alabilir?cevaplakapat

 • Tanju Zafer - 29/03/2013 - 23:17

  Ne yazik ki digital korsanlık diye bahsettiğiniz tüm dünyadaki yüzlerce kaynaktan indirilebilen dökümanlar…Bunların yayınlanmasına müsade edip öğrencinin flash bellekte getirdiği bu pdf dökümanı basan bizler suçlu mu olucaz?Böyle adalete ancak Türkiyede rastlanır.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r