Masthead header

Kısa, elden bırakılmayacak ve unutulmayacak bir roman

Avusturyalı ödüllü yazar Monika Helfer’in Yük isimli romanı Ayrıntı Yayınları bünyesinde yayımlanmaya başlayan Düşbaz Dizisi’nden Levent Yayla çevirisiyle yayımlandı. Romanlarında ve öykülerinde genellikle zorlu aile ilişkileri anlatan Monika Helfer, Yük romanında da zorlu savaş koşulları altında yaşamak durumunda kalan bir aileyi konu ediniyor.

“Bundan yüz yıl önce bir dağ köyünde alt tabakadan bir kadının güzelliği bir nimet değil, bir lanetti. Hele bir de kadının kocası uzaklarda, İtalya dağlarında cephedeyse.”

Katharina Teutsch

 “Monika Helfer bu kısacık romanda kolay kolay unutulmayacak canlılıkta portreler çiziyor. Yirminci yüzyıl başlarının son derece sert hayatını sahte bir romantizme kapılmadan resmederken, yaşanan güzel anları da gözden kaçırmıyor. Farklı zaman dilimleri arasında gidip gelirken, okurlarını ailesinin yükünü omuzlamaya davet ediyor. Harika bir kitap!”

Petra Reich

 “Monika Helfer tıpkı konuştuğu gibi yazıyor. Ne bir sözcük eksik ne bir sözcük fazla. Yük gerçekten de en iyi yapıtı.”

Christina Pausackl

 “Kısacık bir roman olmasına rağmen insan saatlerce elinden bırakamıyor. Çünkü her bir cümlesi tarif edilmesi zor,  belli belirsiz bir güzellikte.”

Alexander Solloch

edebiyathaber.net (24 Eylül 2021)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r