Sinemaya da uyarlanan, önyargılara inat bir dostluk hikâyesi

Haziran 18, 2024

Sinemaya da uyarlanan, önyargılara inat bir dostluk hikâyesi

Eric Emmanuel Schmitt’in Mösyö İbrahim Ve Kuran’ın Çiçekleri adlı kitabı Doğan Kitap tarafından Bahadırhan Bozkurt çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Verdiğin sonsuza dek senindir. Sakladığın ise ebediyen yitmiştir!”

Moïse’in, babasıyla birlikte yaşadığı Mavi Sokak’ta dükkânından sürekli konserve aşırdığı, “sokağın Arap’ı” Mösyö İbrahim’le kurduğu dostluk, babasının intiharından sonra baba oğul ilişkisine dönüşür. Moïse, dünyaya bilge bir gülümsemenin ardından bakan Mösyö İbrahim’le Sufiliğin dünyasına adım atacak, Kuran’ın arasına sakladığı kurumuş çiçeklerin dünyevi olan her şeyi aşan sevgisini tadacaktır.

Sinemaya da uyarlanan Mösyö İbrahim ve Kuran’ın Çiçekleri Yahudi bir çocukla Müslüman bir bakkalın, kanbağlarına, etnik ve dinsel önyargılara, düşmanlıklara galebe çalan dostluklarının hikâyesi.

Eric-Emmanuel Schmitt

Eric-Emmanuel Schmitt, Fransız romancı, oyun yazarı ve sinema yönetmeni. 1960 yılında Lyon’da doğdu. 1980-1985 yılları arasında École Normale Supérieure’de felsefe eğitimi aldı. Eserlerinde Tanrı, dinler, şiddet ve kutsal arasındaki bağ, yitirilen kimlik, davranışların gizemi gibi konulara yer veren Schmitt’in kitapları 45 dile çevrildi, tiyatro oyunları 50’den fazla ülkede sahnelendi. Schmitt’in Şişmanlayamayan Sumocu, Bir Aynada Üç Kadın, Bayan Ming’in Hiç Olmayan On Çocuğu, Yüzlerin Ötesini Gören Adam ve Adolf H.’nin Diğer Yaşamı adlı romanları da Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

edebiyathaber.net (18 Haziran 2024)

Yorum yapın