Kırmızı “Uzay” Başlıklı Kız’la galaktik bir serüvene hazır mısınız?

Eylül 26, 2023

Kırmızı “Uzay” Başlıklı Kız’la galaktik bir serüvene hazır mısınız?

Olivier Dupin’in yazdığı, Grégoire Mabire’nin resimlediği Kırmızı Uzay Başlıklı Kız, 5 ve üzeri yaş grubu için Yağmur Yavaş Aydın çevirisiyle Uçanbalık Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bambaşka bir Kırmızı Başlıklı Kız masalı!

Yazar Olivier Dupin ve çizer Grégoire Mabire, hafızalara yer etmiş klasik bir masalı üzerine biraz kozmik ışın ve az biraz da yıldız tozu serpiştirerek bilişim çağı çocukları için yeniden yorumluyor.

Zamanlar ve mekânlar değişse de iyilik ve kötülük gibi bazı temel kavramların hiçbir koşulda değişmeyeceğine vurgu yapan kitap, aslolan erdemin yaşadıklarımızdan ders çıkarmak olduğunu hatırlatıyor. 

Korku ve endişe duygularına karşı günümüz çocuklarının çok daha cesurca tepki verdiklerine dikkat çeken bu ezberleri bozan masal, kıvrak zekâyla her sorunun ve sorumluluğun üstesinden rahatça gelinebileceğini de gösteriyor.

Adına yakışır şekilde kıpkırmızı giyinmeyi çok seven Kiraz, uzayın ta derinliklerinde, Sepet isimli bir galaksideki küçücük bir gezegende ailesiyle birlikte yaşıyordur. Günlerden bir gün, annesi Kiraz’a önemli bir sorumluluk verir: Hasta büyükannesine bol vitaminli kurabiye götürmelidir. Tabii, yolda hiç oyalanmaması koşuluyla. Neden mi? Çünkü galakside bazı kötü kişilerin namı dolaşıyordur. Mesela Havkurt Gezegeni’nin uydusunu birbirine katan murtlar gibi! Ve bu bol tüylü, korkunç yaratıkların göze alamayacakları şey yoktur…
 
Klasikleşmiş Kırmızı Başlıklı Kız masalına galaktik bir yorum getiren bu aksiyonu bol kitabı minikler ve pek tabii ki çocuk ruhlu yetişkinler çok sevecek!
 
O hâlde, murtları bile dize getirmeyi başaran Kiraz’la birlikte keyifli bir uzay yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

Tadımlık>>>

edebiyathaber.net (26 Eylül 2023)

Yorum yapın