Karahindiba Dergi’nin 7. sayısı raflarda

Aralık 14, 2016

Karahindiba Dergi’nin 7. sayısı raflarda

karahindiba-dergi-7-sayiKarahindiba Dergi’nin yedinci sayısı, “7 Ulu Ozan” dosya konusuyla yayımlandı.

Karahindiba Dergi, giriş yazısında dosya konusunu şu şekilde sundu:

‘’Yıllar önce değerli Berkay Akülker, Yedi Ulu Ozan’dan bahsederken bir gün bu konunun dosya olmasını arzu etmiştik. Uygun imkânlar sağlandığı an, dosya için harekete geçerek önce Berkay’a, sonda saygıdeğer yazarlarımıza ulaşarak sizlere güzel bir dosya hazırlamaya çalıştık. Derinlemesine işlenecek, ciddi manada uzmanlık gerektiren bir konu. Açtığımız kapı her zamanki gibi kapanmadı. Aylar, yıllar boyunca bu kapıdan geçmek isteyenleri, farklı görüşlerdeki yazarlarımızı dergimiz bünyesinde konuk etmeye hazırız. Dosya okunduğunda da anlaşılacağı üzere bu konu epey tartışmalı. Değerli sanatçı Cavit Murtezaoğlu Yedi Ulu Ozan kavramına karşı çıktığını belirtirken, diğer yazarlarımız başka görüşler savundular. Berkay Akülker Yedi Ulu Ozan’ı anmayı, Nezihe Altuğ Madımak’la bağdaştırmayı, Meral Bahar Rüzgârlar Kenti Bakü’de Fuzuli’nin izini sürmeyi, Barış Erdoğan Nesimi’yi anlatmayı seçti. Doya doya okuyacağınız bir dosya sizleri bekliyor.’’

Dergide Süleymâ Murat Kanada’dan, Achim Wagner Almanya’dan ve Makedonya’dan ise Muhammed Yakupi şiirleri ile yer aldılar.

Orçun Ünal, Bertolt Brecht’in ‘’Sonra Doğanlara’’ adlı şiirini, Mariam Gaprindashvili, Konstantine Gamsakhurdia’nın ‘’Dionysos’un Gülümsemesi’’ adlı romanından ‘’Berlin’’ adlı bölümü ve Tahereh Mirzayi ise İranlı şair Mana Aghaee’nin ‘’Merhamet’’ adlı şiirini dilimize kazandırdı.

Murat Özsoy’un da katkılarıyla birlikte Yazarların Ankara’sı bölümünde değerli şair Metin Altıok’un Ankara’ya dair kaleme aldığı bir metin Karahindiba Dergi’nin sayfalarında.

Mevsim Yenice, Karahindiba Atölye’de seçilen dört öyküyü değerlendirdi ve görüşlerini sundu.

Karahindiba Dergi’yi sosyal medyadan takip etmek için;

https://twitter.com/dkarahindiba

https://www.facebook.com/karahindibadergi

https://www.instagram.com/karahindibadergi

edebiyathaber.net (14 Aralık 2016)

Yorum yapın