Kara Ayrıntı Dizisi’nden şahane bir kitap: “Moğol Komplosu”

Ocak 20, 2016

Kara Ayrıntı Dizisi’nden şahane bir kitap: “Moğol Komplosu”

mogol-komplosuRafael Bernal’in Moğol Komplosu” adlı romanı Özgül Erman çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından Kara Ayrıntı Dizisi’nden yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Merhume için dua etsek iyi olurdu ama artık cenazelerde hangi dua okunduğunu hatırlamıyorum. Asla bir cenazeye gitmemem de garip. Belki birinin görevi öldürüp bir başkasınınki de dua etmek olduğundandır.

Pancho Villa yanlısı bir generalin eski infazcısı ve tipik bir tetikçi olan Filiberto García, vasat Çin Mahallesi’nin Dolores Sokağı’nda örülmüş entrika ağını çözmek için yola çıkar.

Filiberto García hediyelik eşya dükkânlarının, Kanton yemekleri veren lokantaların ve afyonkeşlerin arasında sırlarını çözdüğü bir komployu adım adım keşfeder. Girdiği bu çetrefil yolda arkasında bıraktığı bir düzine ceset ve trajik aşk, bu kaba saba katilin hayatının asıl anlamını ortaya çıkarır.

Son derece akıcı bir üslupla yazılmış, kara mizahla ve 1960’lı yılların Meksika’sının modern görünüşü ardına saklanmış kör şiddetle dopdolu olan Moğol Komplosu, Meksika kara romanında bir köşe taşı kabul edilmektedir.

İlk 16 sayfayı okumak için>>>

Rafael Bernal
(1915-1972) Şair, öğretmen, diplomat, dramaturg, romancı, yayımcı, tarihçi; radyo, televizyon ve film senaristi. La Carta adlı tiyatro eseri, 1950 yılında XHTV üzerinden, Canal 4’te yayınlandı ve Meksika televizyonlarında gösterilen ilk tiyatro eseri oldu. Lectura, Tras de Colores, Ámerica ve Hojas de Poesía gibi edebiyat dergileriyle çalıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Excélsior ve Novedades gazetelerinin temsilciliğini yaptı. Avrupa’dan, film senaryoları yazdığı Hollywood’a geçti. Denize ve korsan gemilerine karşı eşine az rastlanır bir hayranlık duyan Bernal’in en önemli projelerinden biri de Pasifik Okyanusu’nun tarihi kayıtlarını düzene sokmaktı. Bu çabası muazzam eseri El Gran Océano’da doruğuna ulaştı. Honduras, Filipinler, Peru ve İsviçre’de diplomatik görevler üstlendi. 1972’de İsviçre’de hayatını kaybetti.
Eserleri arasında Caribal, aslen radyo tiyatrosu oyunu olup, XEW’de yayınlanan ve sonrasında 1954-1955 yılları arasında La Prensa gazetesinde tefrika edilen El Infierno Verde, Trópico (1946), Gente de Mar (1950), Tierra de Gracia (1963), En Diferentes Mundos (1967) ve Complot el Mongol (Moğol Komplosu) öne çıkmaktadır.

edebiyathaber.net (20 Ocak 2016)

Yorum yapın