Kadınlar ve cinsellik hakkında doğru bilinen yanlışlar: Aldatmaca

Temmuz 1, 2019

Kadınlar ve cinsellik hakkında doğru bilinen yanlışlar: Aldatmaca

Wednesday Martin’in “Aldatmaca” adlı kitabı, Barışhan Erdoğan çevirisiyle Mundi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Kadınların sadık kalacaklarına bel bağlamak insanoğlunun şimdiye kadar girdiği en büyük kumardır.”

Wednesday Martin bizi kadın sadakatsizliğini harekete geçiren evrimsel ve toplumsal gerçeklere doğru cesur ve heyecanlı bir yolculuğa çıkarırken, sosyal normların dışına çıkan kadınları içeriye hapsetme motivasyonlarını da gözler önüne seriyor.

Namibya kırsallarında kocaları dışındaki adamlardan çocuk yapan göçebelerle Los Angeles’ta seks kulübündeki kadınların ortak özelliği nedir? Cinsel çeşitlilik, yenilik ve heyecan arayışı… Eski Yunan tragedyalarında, TV dizilerinde, magazin dergilerinde ve pop şarkılarında aldatan kadınlar daima tehlikeli ve arızalı gösterilir. Ama aslında kimdir bu aldatan kadınlar? Ve kadının güçlenmeye başladığı şu dönemde neden hala bu kadar sert yargılanıyorlar?

Aldatmaca bizi kadın sadakatsizliğine yol açan evrim mirasımızı ve toplumsal gerçekleri açığa çıkaran cesur ve sürprizlerle dolu bir yolculuğa davet ederken, kadınları onlara çizilen sınırlar dahilinde tutma çabasının ardındaki sebepleri de ortaya koyuyor.

Antropolog Wednesday Martin kadın cinselliğini konu ettiği kitabında uzmanlarla ve deneyimlerini anlatan sıradan insanlarla röportajlarının sonucunda kadınların doğaları gereği sadık ve bağlılık arayan cins olduğu kanısını çürütüp kadın sadakatsizliği üzerindeki damgayı kaldırmayı amaçlıyor.

WEDNESDAY MARTIN, yirmi yılı aşkın süredir New York’ta yazar ve kültür eleştirmenliği yapıyor. Stepmonster [Üvey Canavar] ve satış listelerinde birinci sıraya yerleşen Primates of Park Avenue [Park Caddesi Primatları] adlı iki kitabı bulunan Martin, New York Times, The Atlantic ve Harper’s Bazaar gibi yayınlar için makaleler yazdı, çeşitli TV programlarında yer aldı. Doktorasını Yale Üniversitesi’nden alan yazar, eşi ve iki oğluyla birlikte New York’ta yaşıyor.

BARIŞHAN ERDOĞAN, 1992’de Kırklareli’nde doğdu. 2015’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji ve Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini 2018’de İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde tamamladı. Halen aynı enstitüde doktora eğitimine devam ediyor. İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görev yapıyor.

edebiyathaber.net (1 Temmuz 2019)

Yorum yapın