Kaçırılmaması gereken bir derleme: “Merdivende Üç Şair”

Temmuz 3, 2020

Kaçırılmaması gereken bir derleme: “Merdivende Üç Şair”

Orhan Tüleylioğlu’nun derlediği “Merdivende Üç Şair” Karakarga Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Otelin adı, yaylalarda açan çiçekti, Madımak’tı. Otelin içindekilerse ülkenin yazarları, şairleri, araştırmacıları, ozanları, karikatürcüleri, tiyatrocuları, semahçıları…

Otuz üç konuğun hepsi sanata, kültüre, insanlığa, barışa adanmış varlıklardı. İçlerinden çoğu çok gençti. Edebiyatımızın “kırkayaklı karıncası” olarak nitelendirilen araştırmacı, yazar Asım Bezirci… Curanın eşsiz ustası Nesimi Çimen… Üç şair; Metin Altıok, Behçet Aysan, Uğur Kaynar… Halk müziği ozanları Muhlis Akarsu, Hasret Gültekin… Karikatür sanatçısı Asaf Koçak… Yönetmen Erdal Ayrancı… 17 yaşındaki Menekşe ve 12 yaşındaki Koray Kaya kardeşler… Muhibe Akarsu, Nurcan Şahin, Özlem Şahin, Murat Gündüz, Handan Metin, Sait Metin, İnci Türk, Muammer Çiçek, Asuman Sivri, Yasemin Sivri, Ahmet Özyurt, Sehergül Ateş, Gülender Akça, Gülsün Karababa, Mehmet Atay, Serkan Doğan, Belkıs Çakır, Huriye Özkan, Yeşim Özkan, Serpil Canik, Edibe Suları Ağbaba, Carina Cuanna Thuijs, Kenan Yılmaz ve Ahmet Öztürk yobaz ateşinde ölümü paylaştılar.”

Orhan Tüleylioğlu’nun hazırladığı, Miyase İlknur’un önsözünü yazdığı ve Oktay Akbal, Ataol Behramoğlu, Erendiz Atasü, Zeynep Oral, Ahmet Telli, Emin Özdemir, Remzi İnanç, Ahmet Erhan, Işık Kansu, Haydar Ergülen ve Akgün Akova gibi birçok yazar ve şairin katkıda bulunduğu Merdivende Üç Şair Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Bu kitapta Metin Altıok, Behçet Aysan ve Uğur Kaynar’ın otelin merdivenlerindeki bekleyişlerini gösteren Madımak katliamının simge fotoğrafından yola çıkarak tanıklıklar ve anılarla yalnızca bu üç değerli şairin izleri gözler önüne serilmiyor Sivas’ta canına kıyılan 33 aydına da bir saygı duruşunda bulunuluyor.

Arka kapak yazısı:

Tarih 2 Temmuz 1993. Saat 15.00 sıralarında Sivas’ta Madımak Oteli’nde gazeteci yazar Battal Pehlivan, fotoğraf makinesinin deklanşörüne dokundu. Uğur Kaynar’ın eli çenesinde; Metin Altıok’un elinde saplı bir süpürge, Behçet Aysan’ın elinde ince bir çubuk, önünde yangın tüpü… Üç insan. Üç şair. Üç aydın kişi… Sivas’taki saldırıyla yaşamını yitiren 33 aydının hatırası hiçbir zaman unutulmadı. Merdivende üç şairin o son fotoğrafıysa o günün acı bir simgesine dönüştü.

Bu kitapta Orhan Tüleylioğlu, üç şairin dostlarının, kızları Zeynep Altıok, Eren Aysan, Elif Kaynar Yavuz ve Ezgican Kaynar’ın tanıklıklarını, hatıralarını, onlar için yazdıkları satırları bir araya getiriyor. Ölümlerinin ardından geçen on yıllara rağmen üç şairin hatıralarının canlılığı ve bıraktıkları izleri gözleriniz dolarak hayranlıkla okuyacaksınız.

edebiyathaber.net (3 Temmuz 2020)

Yorum yapın