John Berger hayranlarına müjde

Ocak 31, 2022

John Berger hayranlarına müjde

John Berger’in “Bologna’nın Kırmızı Tenteleri” adlı kitabı, Cevat Çapan çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Özellikle resim sanatına, imgelere, görsel kültüre dair yeni bir eleştirel görme biçimi önerdiği GÖRME BİÇİMLERİ (1972) eseriyle tanınan, savaş sonrası Avrupası’nda kuşağının en etkili yazarlarından, sanat eleştirmeni, romancı, ressam, senarist, denemeci ve şair John Berger’ın kaleminden “BOLOGNA’NIN KIRMIZI TENTELERİ” minimalist üslubuyla şiirsel düşünceleri incelikle resmeden, küçük sürprizlerle dolu bir minyatür kitap: Bellek, resim, mimari ekseninde mekik dokuyan; Berger’ın, kişiliğini ünlü İtalyan ressam Giorgio Morandi ile özdeşleştirdiği ve özel bir sevgi duyduğu amcası Edgar’ın anısıyla Bologna’nın hayal edilmesi güç güzelliğini buluşturan, çağrışımların ve anımsamaların çiçek açtığı, harikulade bir gündüz düşü.

“Balonu havada sallanan kız o kadar mest olmuş ki, gülümseyerek gökyüzüne bakarken, sanki bir müziğin ezgilerini dinliyor. Hayal edilmesi güç bir şehir Bologna – öldükten sonra sokaklarında dolaşabileceğiniz bir yer.”

“Günümüzün en etkili entelektüellerinden biri.” -The Observer

“John Berger’ın kitaplarına hayranlık duyuyorum ve çok seviyorum. Yalnız ilginç olanı değil, önemli olanı da dile getiriyor. Bence çağdaş İngilizce yazın dünyasında benzersiz bir yazar… Olağanüstü bir sanatçı ve düşünür.” -Susan Sontag

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

John Berger Sanat eleştirmeni, düşünür, romancı, senarist, ressam ve şair. 5 Kasım 1926’da Londra’da doğdu. Chelsea College of Arts’ta eğitim gördü. Londra’nın çeşitli galerilerinde pek çok sergiye katıldı. 1952 yılından itibaren “New Statesman” için yazdığı sanat eleştirileriyle tanınmaya başladı. İlk romanı Zamanımızın Bir Ressamı 1958’de, Soğuk Savaş’ın zirvesinde yayımlandığında İngilizce avangard yazınında yeni bir ses olarak tanındı. Bu ilk romanı, sanat üzerine denemelerini içeren “Permanent Red” (1960) kitabı izledi. 1970’li yılların başında Quincy’ye yerleşti. 1972 yılında modern romanın önemli örneklerinden biri sayılan G romanıyla Booker Ödülü’nü aldı. Aynı yıl BBC’de televizyon belgeseli olarak tasarlanıp 30 dakikalık dört bölüm halinde yayımlanan; resim sanatına, imgelere, görsel kültüre dair yeni bir eleştirel görme biçimi öneren “Ways of Seeing” (Görme Biçimleri) geniş yankı buldu ve aynı adla kitaplaştı. Savaş sonrası Avrupası’nda, çağının en etkili sanat eleştirmenlerinden ve kültür düşünürlerinden biri kabul edilen John Berger 2 Ocak 2017’de Fransa’da, Antony’de hayata gözlerini yumdu.

edebiyathaber.net (31 Ocak 2021)

Yorum yapın