Jo Nesbo’dan harika bir polisiye daha: “Polis”

Temmuz 2, 2018

Jo Nesbo’dan harika bir polisiye daha: “Polis”

Jo Nesbo‘nun Harry Hole serisinin 10. kitabı “Polis” Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Nesbo, Harry Hole serisinin 9. kitabı Hayalet’i okuru dehşete düşüren bir noktada bırakmıştı. Peki şimdi 10. kitapta Harry Hole hayatta mı, Oslo’da başlayan polis cinayetlerini çözebilecek durumda mı? Polis temposu hiç düşmeyen ve okuru avcunun içine alan bir polisiye…

Yabancı basında Polis ve Harry Hole 

Polis

İnanılmaz iyi bir polisiye. … Nesbo müthiş kurgusuyla ve yürek hoplatan birkaç sürpriziyle, okurla kurnazca oyun oynuyor. Bir yandan Harry için kaygılanırken hiç beklemediğimiz bir yerden şoke edici bir darbe geliyor.

Booklist

En karanlığından bir İskandinav noir’ı. Harry Hole serisinin onuncu kitabı. Müthiş bir gerilim.

The Wall Street Journal

İskandinav polisiyesinin duayeni Nesbo başınızı döndürecek çok katmanlı ve girift bir hikâye kurgulamayı başardığı gibi, ustaca gerilim yazmanın da dersini veriyor… Arkanıza dayanıp sürprizlerin tadını çıkarın.

Sunday Express

Bir Harry Hole macerası. Evet, karanlık. Evet, düşündürücü. Evet, hikâyedeki sürprizler bir Möbiüs şeridi ayarında.

Bloomberg News

Hikâye anlatımındaki gerilim, baş döndürücü bir maharet taşıyor. … Nesbo büyüleyici bir anlatım gücüne sahip.

Boston Globe

O kadar zekice ayartıyor ki kapağında bir uyarı notu olmalı: “Dikkat! İşiniz, evliliğiniz, uykunuz ve tansiyonuz için zararlı olabilir.” Nesbo serideki on kitapla, modern edebiyatın en cazip dedektiflerinden birini yarattı.

Winnipeg Free Press

Harry Hole

“Harry 21. yüzyılın en iyi yalnız kurt dedektiflerinden biri.”

Library Journal

“Harry Hole bir polis, ayyaş ve yalnız kurt olarak tümüyle inandırıcı.”

The Daily Telegraph

“Hole’da bir kurgusal dedektifte olması gereken her şey var.”

Times Literary Supplement

Yazar Hakkında:

Jo Nesbo 1960’da Oslo’da doğdu. Norveç Ekonomi Üniversitesi’nde ekonomi ve işletme okudu. Detektif Harry Hole polisiyeleriyle dünya çapında ün kazanan ve kitapları 50’den fazla dile çevrilen Nesbo, çocuk kitapları da yazdı. Aynı zamanda Di Derre rock grubunun solisti ve şarkı yazarıdır.  Yarasa, Hamamböcekleri, Nemesis, Şeytan Yıldızı, Kurtarıcı, Kardan Adam, Leopar ve Hayalet adlı romanları Doğan Kitap’tan yayımlanmıştır.

Yazar bugüne kadar Norveç’te kitapları en çok satmış olan yazar.

Kitapları Almanya, İrlanda, Hırvatistan, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Polonya Macaristan’da 1 numaraya yükseldi.

Dünyada kitapları bugüne dek 36 milyon sattı, 52 dile çevrildi.

Guardian’da Avrupa’nın en büyük polisiye yazarı olarak anıldı.

Jo Nesbo’nun aldığı birçok ödül arasında şunlar vardır: The Riverton Ödülü 1997, The Glass Key 1998, The Booksellers’ Ödülü 2000, Finlandiya Polisiye Yazarları Akademisi’nin Yabancı Polisiye Yazarlığı’nda Üstün Başarı Ödülü 2007, The Booksellers’ Ödülü 2007, Norveç Kitap Kulübü Ödülü 2007 ve Norveç Kitap Kulübü Ödülü 2008; Danimarka Polisiye Yazarları Akademisi Ödülü 2009;  NRK ve Norveç Kitap Kulüpleri tarafından verilen Tüm Zamanların En İyi Norveç Polisiye Romanı Ödülü. Ayrıca Nesbo iki kez CWA Uluslararası Hançer Ödülü’ne ve Edgar Ödülü’ne aday gösterildi.

Kardan Adam The Norwegian Booksellers’in yılın en iyi kitabı ödülü (2007) ve Norveç Kitap Kulübü’nün yılın en iyi kitabı ödülü’nü (2007) aldı.

edebiyathaber.net (2 Temmuz 2018)

Yorum yapın