Jip ile Janneke’nin son macerası “Bütün Sene Bayram” raflarda

Eylül 29, 2023

Jip ile Janneke’nin son macerası “Bütün Sene Bayram” raflarda

Annie M.G. Schmidt’in yazdığı, Fiep Westendorp’un resimlediği “Jip ile Janneke” serisinin son kitabı “Bütün Sene Bayram”, 5 ve üzeri yaş grubu için Mustafa Özen çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Jip ile Janneke‘nin dört mevsime ve özel günlere dair öyküleri yine birbirinden neşeli ve eğlenceli!

Jip ile Janneke için bütün sene aynı ölçüde eğlenceli! Çünkü mevsimlerden baharsa kırlarda çiçek topluyor, kışın kardan adam yapıyor ve mevsim yaza dönünce de denize, yüzmeye gidiyorlar. Her gün birbirinden eğlenceli, bayram sanki!

Andersen ödüllü Annie M.G. Schmidt’i dünya çapında üne kavuşturan ”Jip ile Janneke” dizisinin dört mevsime ve özel günlere dair bu neşeli öykülerine Fiep Westendorp’un unutulmaz siyah-beyaz çizimleri eşlik ediyor.

Deniz kıyısına vardıklarında, Henk Dayı arabayı yolun kenarına park etti ve hep birlikte arabadan inip kumsalda yürümeye başladılar. Hava biraz soğuktu. Ve rüzgâr vardı. Ama deniz kıyısında olmak çok güzeldi! ‘Dalgalara bakın!’ diye bağırdı Jip. ‘Ne kadar büyük!’ Ve ayağında çizmeleri olduğu için suyun oldukça yakınına gitti. Ama büyük bir dalga kıyıya vurur vurmaz koşarak geri kaçtı.

1911 yılında, Hollanda’da Kapelle adlı küçük bir köyde doğan Annie M.G. Schmidt çocukluk döneminde içine düştüğü yalnızlık ve mutsuzluk duygularıyla çocuk kitapları okuyarak baş etmeye çalıştı. İlk şiirlerini 14 yaşında yazdı, ancak yazar olarak adını, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra arşiv bölümünde çalışmaya başladığı ‘Het Parool’ gazetesinde yayımlanan şiirleri ve yazılarıyla, 1950’li yıllarda duyurmaya başladı. Beş kitaplık dizisi Jip en Janneke (1963-1965), Gümüş Kalem Ödülü’ne değer görülen Minoes ile Pulk Van de Petteflet ve Altın Kalem Ödülü’ne layık bulunan Otje (1980) en çok bilinen yapıtları arasında. Ülkesinde 1964 Çocuk ve Gençlik Kitapları Devlet Ödülü, 1988 CPNB Halk Ödülü ve CPNB Çocuk ve Gençlik Kitapları Halk Ödülü ile onurlandırılan Annie M. G. Scmidt, 1988 yılında çocuk edebiyatı alanında dünyanın en önemli ödülü sayılan Hans Christian Andersen Ödülü’nü, Astrid Lindgren’in elinden aldı. Schmidt 1995 yılında hayata veda etti.

edebiyathaber.net (29 Eylül 2023) 

Yorum yapın