Jasper Gibson’ın romanı “Ahtapot Adam” raflarda

Şubat 25, 2023

Jasper Gibson’ın romanı “Ahtapot Adam” raflarda

Jasper Gibson’ın Ahtapot Adam adlı romanı Kafka Kitap tarafından Mehmet Gürsel çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Jasper Gibson’ın, yirmi yıl boyunca şizofreni hastası olarak yaşadıktan sonra hayatını kaybeden kuzeninden ilhamla kaleme aldığı ve onun hayatına adadığı sıradışı romanı Ahtapot Adam, Kafka Kitap tarafından yayımlandı. Kesintiye uğramış hayatların dokunaklı hikâyesini anlatan Ahtapot Adam, insanlığın inanç ve anlam arayışını sorgularken yıpranmış bir aşkın ve dostlukların melodramını da gözler önüne seriyor.

Kafka Kitap’ın orijinal kapak tasarımıyla edebiyatseverlerle buluşturduğu Jasper Gibson imzalı Ahtapot Adam’ı İngilizce aslından dilimize Mehmet Gürsel çevirdi.

Bir zamanların hukuk öğrencisi Tom, gençliğinde kullandığı uyuşturucuların da etkisiyle yirmi yıldır ondan başka kimsenin duymadığı bir sesle konuşur. Bu ses onu azarlayan, onunla alay eden, nadir anlarda ona olan sevgisini de açık eden Ahtapot Tanrısı’na, yani Malamock’a aittir.

Doktorların şizofreni teşhisi koyduğu Tom, hayatını sürdürmek için kız kardeşine bağımlıdır ki bu, onun için kolay bir şey değildir… Nihai çözüm, zihnindeki sesi susturmak, Ahtapot Tanrısı olmadan yeniden bir hayat kurmaktır ve bunun da tek bir yolu vardır: Deneysel bir ilaç tedavisine katılmak. Bu noktaya geldiğinde Tom, onun için önemli bir soruya yanıt ararken bulur kendini: Malamock’u susturmayı gerçekten istiyor mudur?

edebiyathaber.net (25 Şubat 2023)

Yorum yapın