İyi Kitap’ın 133. sayısı yayımlandı

Nisan 7, 2021

İyi Kitap’ın 133. sayısı yayımlandı

Türkiye’de çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yayımlanan tek dergi olan İyi Kitap’ın Nisan 2021 sayısı okurlarıyla buluştu. 

2010 yılından bu yana iyi kitapların izini süren ve okurlarını “iyi kitap”larla buluşturan derginin yeni sayısı pandemi koşulları nedeniyle yine dijital olarak yayımlandı. 

İyi Kitap’ın 12. yaşını geride bıraktığı 133. sayısı, çocuk ve gençlik kitapları arasından yapılan güncel seçkiyle yine dopdolu. 

Mehmet ErkurtJ.K. Rowling‘in okurunu hem zamanda hem de mekânda eşsiz bir masal âlemine davet ettiği son kitabı Ickabog‘u tanıtıyor. Gökhan Yavuz Demir, ”Çağımızın Yazarı” olarak addedilen George Saunders‘ın, insan yıkıcılığının sınır tanımazlığı üzerine kaleme aldığı müthiş hiciv öyküsü Tilki 8‘i inceliyor. Karin Karakaşlı, sevilen yazar Nehir Yarar‘ın çocuklar arası arkadaşlığın saf güzelliğine odaklandığı yeni romanı Tavan Arası Sırları‘nı yazıya döküyor. Doksanın üzerinde kitap resimleyip pek çok sergi çalışmasına katılan ödüllü çizer Sedat Girgin, ”Tavşan Deliği” ve ”Aynanın İçinden” isimli yeni sayfalarımıza konuk oluyor. Bu bölümde, Elif Şahin Hamidi‘nin sanatçıyla gerçekleştirdiği renkli bir söyleşiye de yer veriliyor. Toprak IşıkLider Hepgenç‘in sanat tarihimizin büyük ustalarından Osman Hamdi Bey’e ithaf ettiği Osman Hamdi Bey’in Hazinesi İstanbul Arkeoloji Müzeleri isimli başvuru kitabını mercek altına alıyor. Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, üretken yazar Sevim Ak‘ın dünü bugünle buluşturan hikâyelerle ördüğü yeni romanı Sen, Ben, Elma Ağacı‘nı irdeliyor. Adnan Saraçoğlu, resimli öykü açısından çok yoğun, çok doygun bir örnek olarak tanımladığı Jean-Luc Fromental imzalı Ayı Saate Karşı kitabını masaya yatırıyor. Son olarak, ”Sahaf Dükkânı” köşemizde Doğan Gündüz, 60’lı yılların başlarında Türk-Amerikan işbirliği ile hazırlanan ve Ali Okulları’nda kullanılmak üzere yayımlanan Yardımcı Okuma Kitaplarını gün yüzüne çıkarıyor.

İyi Kitap‘ın tüm sayılarına www.iyikitap.net üzerinden erişebileceğiniz gibi, www.dergilik.com.trwww.magzter.com vb. dijital dergi platformları aracılığıyla da dergiyi ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.

edebiyathaber.net (7 Nisan 2021)
 

Yorum yapın