Itır Arda’dan çocuklara: “Aheste – Gariplikler Adası”

Haziran 10, 2019

Itır Arda’dan çocuklara: “Aheste – Gariplikler Adası”

Itır Arda’nın yazdığı, Zeynep Özatalay’ın resimlediği “Aheste – Gariplikler Adası”, 9 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bu ada nasıl ada?

Yazar kimliğinin yanı sıra, çeviri eserleri ve senaryo çalışmalarıyla tanınan Itır Arda’nın kaleme aldığı Aheste – Gariplikler Adası, akıl almaz gibi görünen olayların kimi zaman sanıldığından çok daha akla yatkın gelebileceğini gözler önüne seren bol sürprizli bir denizci macerası.

Yarattığı sıradışı tiplemelerin yardımıyla absürtten beslenen benzersiz bir mizah yaratan Arda; bu kitabıyla, oyunbaz bir denizcinin, teknesiyle sürüklendiği garip bir adada başından geçen ilginç ama bir o kadar da komik olayları anlatıyor.

Dokuz yaş ve üzeri macerasever okurlarını fışır fışır dalgaların üzerinde eğlenceli bir serüvene çıkaran Gariplikler Adası, iletişime, dayanışmaya, dile ve farklılıklara vurgu yaparak yaşadığımız dünyada her şeyin mümkün olabileceği gerçeğini hatırlatıyor.

İyi bir denizci ama berbat bir balıkçı olan Denizci (evet yanlış okumadınız kahramanımızın adı Denizci!) biricik teknesi Aheste ile engin mavilere doğru dümen kırarken, aniden patlayan hava yüzünden beklenmedik bir fırtınanın göbeğine sürüklenir. Adının “Olabilir de Olmayabilir de” olduğunu öğreneceği garip (!) bir adada açar gözlerini. Aheste harap, Denizci bitaptır. Üstüne üstlük Denizci’nin şapkasına tüneyen çokbilmiş bir martı kuluçkaya yatmıştır. Tersine akan nehri, tek bir günde dört mevsimi aynı anda yaşatan havası ve gözleri aşırı derecede bozuk olduğu için burnunun ucunu bile göremeyen “kararsız” sakinleriyle Gariplikler Adası Denizci’nin bundan sonraki yeni yuvası mı olacaktır?..

Zeynep Özatalay’ın ele avuca sığmaz çizimleriyle sinematografik bir anlatım kazanan Gariplikler Adası, olağan ve olağanüstü kavramları üzerine düşündürürken, derin konulardan eğlenceli meselelere balıklama dalarak alabildiğine renkli bir okuma deneyimi sunuyor.

Tadımlık>>>

Itır Arda Hakkında

Erzurum’da doğdu. Ortaokul ve lise  öğrenimini Robert Kolej ve Almanya’da Hollenberg Gymnasium’da tamamladı. Almanya’da Ruhr Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği okudu. Aynı fakültede yüksek lisansını tamamladı. Sözcükleri sayılara tercih ettiğine karar verdiğinden beri yazarlık, senaristlik ve çevirmenlik yapıyor. İlk çocuk kitabı, Her Güne Bir Oyun 2004 yılında yayımlandı. TRT Çocuk Kanalı için yarattığı Dört x 4’lü dizisi de dahil olmak üzere birçok dizinin baş yazarlığını yaptı ve yazdığı çocuk kitaplarının yanı sıra birçok kitabı Türkçeye çevirdi.

edebiyathaber.net (10 Haziran 2019)

Yorum yapın