İdris Baluken’den yeni roman: “Oko”

Haziran 10, 2019

İdris Baluken’den yeni roman: “Oko”

İdris Baluken’in ikinci romanı “Oko” Dipnot Yayınları etiketiyle 14 Haziran’da yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

İdris Baluken cezaevinde yazdığı yeni romanı “Oko”da, içinde yaşadığımız eşitsizlik ve tahakküm ilişkileriyle örülü dünyayı en ötekinin, en ezilenin gözüyle anlatıyor: romanda, köpekler, hırsıyla doğayı talan edip yok olmaya sürükleyen insanların karşısına dikiliyor.

İdris Baluken, bu romanında, gözümüzün önünde ama bir o kadar da uzağımızda olan bir dünyanın içine çağırıyor bizi. Sürükleyici anlatımıyla, insanlığın kıyılarında hayat bulabilen bu dünyanın derinlerinde kendimizle yüzleşeceğimiz bir yolculuğa çıkarıyor.

“Köpekler, çok geçmeden, yuvalarından çıkan karıncalar misali saklandıkları yerden çıkmaya başladılar. Dünyanın en hızlı atları gibi koşuyorlardı. Sahilin yakınındaki ağaçlık alana geldiler. … Ölüm adasının ortasına özgürlük bayrağı asılmıştı. Hepsi birer kahramandı, özgürlük bayrağının yıldızına akacak o kutsal boyanın renkleriydi onlar.”

Kutsal boyanın renklerinin üzerine çöreklenen karanlık… Şehirlerin metal gürültüleri, kalabalıkların uğursuz uğultuları… Açlık, susuzluk… Sonra ölüm adaları…

Özgürlük bayrağının yıldızını boyayan renklerin direnişi… Kurtuluş şarkıları, barış halayları…

Baluken’in, daha önce “Üç Kırık Dal” adlı romanı yine Dipnot Yayınları tarafından yayımlanmıştı.  Okur tarafından büyük ilgi gören kitap 8 baskı yapmıştı.

İDRİS BALUKEN: 1976’da Bingöl’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bingöl’de tamamladı. 1992’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydoldu. 1998’de bu fakülteden mezun oldu. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ihtisas yaptı. Bingöl ve Diyarbakır’da uzman doktor olarak çalıştı. SES, TTB başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde yer aldı. 24. Dönem Bingöl, 25. Dönem Diyarbakır milletvekilliği yaptı. Çatışmalı sürecin sonlandırılmasına yönelik başlatılan çözüm sürecinde Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’la birlikte İmralı Heyeti’nde bulundu. Barış heyeti çalışmalarını yaşamının en onurlu sayfası olarak tanımladı. 4 Kasım 2016 tarihinde HDP’ye yönelik siyasi operasyonlar kapsamında tutuklandı. 30 Ocak 2017’de ilk duruşmada tahliye edildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki bir ilkle tahliye kararına yapılan itiraz sonucu 21 Şubat 2017’de yeniden tutuklandı. Siyasi çalışmaları ve düşüncelerinden dolayı 16 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Evli ve iki çocuk babası.

24 Haziran seçimleri için Batman’dan birinci sıradan milletvekili adayı gösterilen Baluken’in aldığı hapis cezasının kesinleşmesiyle birlikte milletvekili adaylığı geçersiz sayıldı.

İdris Baluken’in yeni romanı Oko, 14 Haziran’dan itibaren tüm kitabevlerinde…

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için>>>

edebiyathaber.net (10 Haziran 2019)

Yorum yapın