İTEF – İtalya Özel 23-27 Ağustos tarihlerinde ekranlarda olacak

Ağustos 18, 2021

İTEF – İtalya Özel 23-27 Ağustos tarihlerinde ekranlarda olacak

İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali – İtalya Özel 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlarda olacak.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve Cepell’in katkılarıyla gerçekleneşen İTEF’in bu yıl ki konukları arasında Daria Bignardi, Giuseppe Catozella, Matteo Strukul, Paola Peretti ve Susanna Tamarro yer alacak.

İTEF – İtalya Özel Program Takvimi

Programın ilk etkinliği 23 Ağustos Pazartesi saat 20.00’de, Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ve İtalyan Kültür Merkezi müdürü Salvatore Schirmo’nun açılış konuşmalarının ardından yazar Daria Bignardi’nin konuşması, yazarın aynı zamanda Türkçe çevirmeni olan moderatör Eren Yücesan Cendey ile başlıyor. Türkiye’de ikinci kitabı Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayımlanan Aşk Hak Edilmeli üzerinden, aile bağlarının güçlü yanlarının ve sevginin bağlayıcılığının yanı sıra yıkıcılığının da konuşulacağı bir söyleşi gerçekleşecek.

24 Ağustos Salı saat 20.00’de Epsilon Yayınları’nın yayımladığı ve Bengi Oya tarafından çevrilen Sakın Korktuğunu Söyleme isimli romanında savaşa, korkuya ve zorluklara rağmen pes etmeden olimpiyatlara hazırlanan bir kız çocuğunun hikayesini anlatan Giuseppe Catozella, moderatör Damla Karakuş ile güzel bir sohbet gerçekleştirecek.

25 Ağustos Çarşamba saat 20.00’de Matteo Strukul ve moderatör D. Ayça Çakmak ile Epsilon Yayınları’nın yayımladığı, Melis Köymen ve Aslı Aldemir tarafından çevrilen, Medici üçlemesininin ilk kitabı olan Floransa’nın Efendileri’ni konuşacağız. Floransa kentinde hüküm süren,siyasetten finansa, bilimden sanata, Rönesans’a adını altın harflerle kazıyanMedici Henadanı’nın hikayesi üzerinden bu kez sadece roman hakkında değil, bir kültür hakkında da yeni bilgiler edineceğiz.

26 Ağustos Perşembe saat 20.00’de Paola Peretti, Esma Fethiye Güçlü tarafından çevrilen, Timaş Yayınları aracılılığıyla okurlarla buluşan ve yazarın ilk romanı olan Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe üzerine Tolga Yozcu ile söyleşecek.

Edebiyatseverlerin ilgiyle takip edeceklerini düşündüğümüz dört günün ardından 27 Ağustos Cuma günü saat 20.00’de ise Can Yayınları’ndan Eren Yücesan Cendey çevirisiyle yayımlanan Büyük bir Aşk Hikayesi’nin yazarı Susanna Tamaro’yu ekranlarımıza konuk edeceğiz. Yazar, romanlarının Türk okurlarıyla buluşmasında önemli bir rolü olan çevirmen Eren Yücesan Cendey ve Kalem Ajans’ın kurucusu Nermin Mollaoğlu ile birlikte son etkinlikte bir araya gelecek.

Etkinliklerin tamamı İtalyanca çevirmen Nur Öztürk ile simultane çeviri desteğiyle izleyicilerle buluşacak. Programı takviminize kaydetmeyi ve etkinlikleri hem Zoom uygulaması hem de İTEF Youtube / Instagram ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Youtube / Instagram hesapları üzerinden canlı olarak izlemeyi; moderatörlerimiz Eren Yücesan Cendey, Damla Karakuş, D. Ayça Çakmak ve Tolga Yozcu’yu sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

İTEF – İtalya Özel

Yazarlar

Daria Bignardi, 1961 yılında Ferrara’da doğdu. Rapallo Ödülü, Elsa Morante Ödülü, Padua Şehri Ödülü’nü kazanan Non Vi Lascero Orfani adlı romanı 2009 yılında yayımlandı. Ayrıca Un Karma Pesante (2010), L’acustica Perfetta (2012), L’amore Che Ti Meriti (2014), Santa Degli İmpossibili (2015) ve Storia Della Mia Ansia (2018) romanları birçok dile çevrildi. Aşk Hak Edilmeli adlı romanı Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayımlandı.

Giuseppe Catozella, 1976 yılında Milano’da doğdu. Milano Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun olan Catozzella, birçok edebi türde yazılar yazdı. Epsilon Yayınları tarafından yayımlanan Sakın Korktuğunu Söyleme adlı romanı, İtalya’da Premio Strega Giovani 2014’ü kazandı; Premio Strega 2014 için ve Uluslararası IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü’nde kısa listeye alındı. Son romanı Italiana, Mondadori tarafından Şubat 2021’de İtalya’da yayımlandı.

Matteo Strukul, 1973 yılında Padova’da doğdu. Strukul, gerilim, fantezi ve vampir hikayeleri türünde yazan bir yazar iken 2014’ten itibaren büyük ölçüde tarihsel araştırmalardan yararlanmaya başladı. 2017 Bancarella Ödülü’nü kazanan ve İtalya’da 500.000’den fazla satılan Medici Serisi’nin ilk kitabı olan Floransa’nın Efendileri, Epsilon Yayınları tarafından yayımlandı. Büyük bir başarı elde eden Strukul, daha sonra Inquisition Michelangelo ve Emilio Salgari ödülünü kazanan Giacomo Casanova romanlarını yazdı. Matteo Strukul, aynı zamanda Sugarpulp edebi hareketinin yaratıcısı ve aynı adı
taşıyan festivalin sanat yönetmenidir.

Paola Peretti, İtalya’nın Verona kentinde doğdu. Edebiyat ve Felsefe eğitimi gören Peretti, 2011 yılında yayıncılık, gazetecilik ve yaratıcı yazarlık üzerine çalıştı. Timaş yayınları tarafından yayımlanan ve yirmiden fazla dile çevrilen Kiraz Ağacı ve Aramızdaki Mesafe Paola Peretti’nin ilk romanıdır. Şu sıralar mülteci çocuklara İtalyanca öğretiyor.

Susanna Tamaro, 1957 yılında Trieste’de doğdu. 18 yaşındayken bir depreme tanık olan Tamaro, 25 yaşındayken ölümcül bir hastalık geçirdi ve 27 yaşında yazmaya başladı. Tamaro, ilk kitabı olan Tek Bir Ses İçin ile büyük ses getirir. İtalya’da aylarca liste başı olan kitabı Yüreğinin Götürdüğü Yere Git de ona daha büyük bir ün kazandırdı. Olayları birinci
ağızdan anlatan Tamarro’nun eserlerinde hep bir hüzün vardır ve kahramanları hayatta aradığını bulamamış insanlardır. 2021 yılında çıkan Büyük Bir Aşk Hikayesi adlı romanı Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Moderatörler

Eren Yücesan Cendey, İtalyan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümü mezunudur. Kırk yıldır
aralıksız edebiyat çevirisi yapmaktadır. İtalyancadan Türkçeye çevirdiği yüz elli kitap bulunmaktadır. Susanna Tamaro’nun tüm kitaplarının yanı sıra, Pavese, Calvino, Eco, Mazzantini, Terzani, Bignardi, Rodari, Giordano ve başka
pek çok yazarın kitaplarını dilimize kazandırdı.

Damla Karakuş, 2017 yılında kadinvekadin.net’te editörlük/yazarlık kariyerine başladı. Dört yıl ensonhaber.com platformunda biyografi ve kitap kategorilerini yönetti ve 2020’de Epsilon Yayınevi Basın Danışmanlığı görevini üstlendi. Öyküleri 2019 yılından beri gazetesanat.com’da yayınlanıyor. Bugün haftalık yayımlanan Oksijen Gazetesi’nde “Yayınevleri Röportajları Serisi” ve “Ne Okuyorum Ne Öneriyorum” köşelerini hazırlayan Karakuş’un yeni
heyecanı ise kitap çevirisi; yakında çevirileriyle de sektörde yer alacak.

D. Ayça Çakmak, 1975 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini ekonometri alanında alıp ilk işi olan reklam metin yazarlığına başladı. 2019 yılında “Aynı Yolda Yürür Müyüm” alt başlığı ile ilk kitabı olan Yeniden Doğsam, Flora Kitap tarafından yayımlandı.

Tolga Yozcu, 2001 yılında İstanbulda doğdu. İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyor. Gençlik edebiyatı üzerine çalışmayı seven Tolga, bookstagramlık ile başlayan yolculuğunu yayıncılık sektöründe sürdürüyor. 3 yıldır Genç Timaş’ta sosyal medya yöneticiliği ve yardımcı editörlük yapıyor.

Nermin Mollaoğlu, 1975 yılında Bulgaristan’da doğdu. Bir süre ebe hemşirelik ve İngilizce öğretmenliği yaptı. 2005 yılında Kalem Telif Hakları Ajansı’nı kurdu. Yabancı dillerden Türkçeye çeviri hak satışının yanında Türk edebiyatını yurt dışında başarıyla temsil ederek yazarların 50’den fazla dilde okunmasında aracı oldu. Edebiyatımızın başka dillerde yeniden can bulması için halen aktif şekilde çalışıyor. 2009’dan beri İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’ni düzenliyor. Gezmeyi çok seven Mollaoğlu, 72 farklı ülkede güneşin batışını izledi.

Programı takviminize kaydetmeyi ve etkinlikleri hem Zoom uygulaması hem de İtalyan Kültür Merkezi ve İTEF sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak izleyebileceğinizi unutmayın.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve Cepell iş birliği ile gerçekleşen İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali – İtalya Özel programına tüm edebiyatseverleri bekliyoruz.

edebiyathaber.net (18 Ağustos 2021)

Yorum yapın