İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi açıldı

Mayıs 3, 2023

İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi açıldı

Sözcü Gazatesi’nin haberine göre İstanbul Büyükada’da yer alan tarihi Hacopoulos Köşkü, restorasyonun ardından İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak kitapseverlerle buluştu.

İstanbul Büyükada’da yer alan tarihi Hacopoulos Köşkü restore edildi. Köşk, İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak vatandaşlarla buluştu. Kütüphanede Reşat Nuri Güntekin, Melih Cevdet Anday, Zeyyat Selimoğlu, Sait Faik Abasıyanık gibi önemli isimlerin hayatından kesitler, eserleri ve hayat hikayeleri yer alıyor.

İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi ile edebiyat müze kütüphanelerinin sayısının 11’e ulaştığını açıklayan Özgül Özkan Yavuz, şunları söyledi:

* “Bu kütüphanelerle, şehirlerimizle aidiyet bağları kurmuş şair ve yazarlarımızın hatırasını yaşatmayı ve okurlarla bağını güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Edebiyat müze kütüphanelerimizin bulundukları ilin kültürel dokusunu ve mimari özelliklerini yansıtmasına özen gösteriyoruz.

* Koleksiyonda, Adalar’da yaşamış ya da eserlerinde Adalar’a yer vermiş 92 yazarın eserleri, hayatları ve eserleriyle ilgili çalışmalar, müze kütüphaneciliğine uygun kitap ve yazma eserler bulunuyor. Kütüphanemizde, okuma salonlarına ilaveten edebiyat söyleşilerine ve sanatsal etkinliklere uygun salonlar, yazarlara ait özel odalar, sergi alanları da mevcut.”

azar Zeyyat Selimoğlu’na ait eserleri kütüphaneye bağışlayan yeğeni Şule Kulein de kütüphane müze konseptini beğeniyle karşıladıklarını dile getirerek, “Zeyyat Selimoğlu, gençlik hayatını Heybeliada’da geçirmiş bir yazar ve çevirmen. Kendisinin hikayelerinde adaların büyük bir etkisi vardır. Bize de böyle bir teklif geldiğinde hiç yayınlanmayan bir öyküsünün birinci sayfası ve birkaç özel fotoğrafını bağışladık” diye konuştu.

Kütüphaneye ayrıca Melih Cevdet Anday’ın eşi Suna Anday, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın kızı Sahil Dural ve Sait Faik Abasıyanık’a ait hatıra eşyalarını Darüşşafaka Cemiyeti, sergilenmesi adına bağışladı.

Kaynak: Sözcü (3 Mayıs 2023)

Yorum yapın