İşçi göçüyle başlayıp Alman vatandaşlığına uzanan çetrefilli hayatlar

Eylül 28, 2021

İşçi göçüyle başlayıp Alman vatandaşlığına uzanan çetrefilli hayatlar

Usta yazar Yüksel Pazarkaya’nın 2016 yılında Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlanan ve gözlerden kaçan “Savrulanlar” adlı bu önemli kitabını öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Savrulanlar, iki ülke arasında kalmış, farklı kültürlere ayak uydurmaya çalışan hayatların hikâyesidir. Türkiye’den Almanya’ya işçi olarak göç eden göçmenler ve vatanlarından, ailelerinden uzakta geçirilen ömürler, iki kültür arasında sıkışan kimlikler… İşçi göçüyle başlayıp Alman vatandaşlığına uzanan çetrefilli hayatlar…

İki askerlik arkadaşı yıllar sonra kendilerini bilmedikleri bir dünyaya taşıyan trende karşılaşırlar. Gurbete giden vagonlarda başlayan yeniden yakınlaşma sadece kendilerinin değil çocuklarının da hayatlarını derin bir biçimde etkileyecektir.

Bu, bir göç, sarsıcı, tek taraflı bir aşk, güçlü bir dostluk ve bir gurbet hikâyesidir. Bu, usta kalem Yüksel Pazarkaya’nın Savrulanlar‘ının hikâyesidir…

Tadımlık>>>

Kitabı % 40 indirimli almak için>>

Yazar hakkında

İzmir’de 1940 yılında doğdu. Liseyi bitirdikten sonra, Stuttgart Üniversitesi’nde Yüksek Kimya Mühendisliği öğrenimi gördü. Ardından 1972 yılında, aynı üniversitede Edebiyat Bilimleri ve Felsefe öğrenimini doktora ile tamamladı.

Alman ve Amerikan üniversiteleri ile Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Türk ve Alman edebiyatı dersleri verdi. 18 Mart Üniversitesi’nden 2006 yılında fahri doktora ünvanı aldı.

Çeşitli ödüllerin yanı sıra, 1987 yılında Almanya Cumhurbaşkanlığı Liyakat Nişanı’na layık görüldü. 2010 yılında Tüyap İzmir Kitap Fuarı Onur Yazarı seçildi. Alman Radyolar Birliği (ARD) günlük Türkçe yayınları bölüm başkanlığından emekli oldu.

Türkçe ve Almanca telif ve çeviri olarak yaklaşık yüz kitabı yayımlandı. İlk romanı Ben Aranıyor Türkçe ve Almanca olarak basıldı. Çocuklar için de dört romanı bulunuyor.

edebiyathaber.net (28 Eylül 2021)

Yorum yapın