Kore edebiyatının en önemli destanlarından “Hong Gildong’un Hikâyesi” Türkçede

Ocak 6, 2023

Kore edebiyatının en önemli destanlarından “Hong Gildong’un Hikâyesi” Türkçede

Heo Gyun’un yazdığı, Kim Takhwan’ın düzenlediği “Hong Gildong’un Hikâyesi”, Hatice Köroğlu Türközü ve Mehmet Ölçer’in çevirisiyle April Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

April Yayıncılık, 2023’ü Kore edebiyatının incisi, dillere destan Hong Gildong’un Hikâyesi ile karşılıyor, Kore edebiyatı kitaplığı yeni bir eser kazanıyor. 

Booker ödüllü Han Kang imzalı Vejetaryen, Çocuk Geliyor ve Beyaz Kitap ile Kore edebiyatının ülkemizde yaygınlaşmasında önemli bir misyon üstlenen April Yayıncılık, bu kez bir Kore klasiği ile okurlarla buluşuyor.

Hong Gildong’un Hikâyesi, Kore kurgu dünyasının tartışmasız en önemli eserlerinden. Bu fantastik macera yıllar içerisinde önce kendi ülkesinde, sonra tüm dünyada sayısız filme, televizyon programına, romana, çizgi romana uyarlandı.

Soylu ve yönetici bir ailenin gayrimeşru oğlu olan Hong Gildong, ikinci sınıf statüsü nedeniyle toplumda kendisine yer bulamaz. Sonunda yuvasını terk eder ve bir haydut çetesinin lideri olur. Kendi imparatorluğunu kurma ve ailesinden kabul görme yolunda Hong Gildong suikastçıları alt edecek, canavarlarla savaşacak, krallıkları fethedecektir.

Toplum baskısı altında, doğumundan miras taşıdığı yükle gerçek değerini kanıtlamak üzere yola çıkan bu ikinci oğulun hikâyesi, modern Kore’nin kuruluşuna dair pek çok ipucu barındırıyor.

Hatice Köroğlu Türközü ve Mehmet Ölçer’in Korece aslından imza attığı etkileyici ve titiz çeviriyle, Hong Gildong’un Hikâyesi nihayet Türkçede.

“Hong Gildong, Kore edebi kanonunda ikonik bir figür… Kimi zaman keyifli, kimi zaman gerilim dolu hikâyenin efsanevi özünü Hong Gildong oluşturuyor ve artık dünyanın onu tanımasının vakti geldi.”

NPR

“Yarı peri masalı, yarı protest bir toplumcu roman. Hong Gildong’un Hikâyesi, okuyanda derin bir yankı uyandıracak.”

Michael Dirda, The Washington Post

edebiyathaber.net (6 Ocak 2023)

Yorum yapın