İş Bankası’ndan Teos Antik Kenti’ndeki kazılara destek

Haziran 20, 2019

İş Bankası’ndan Teos Antik Kenti’ndeki kazılara destek

Dionysos Tapınağı, İş Bankası’nın desteği ile yapılacak kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılıyor. Söz konusu arkeolojik kazılarla, Teos’un en önemli yapılarından biri olan ve Hellenistik dönem kent surunun içerisinde bulunan Dionysos Tapınağı’nın tamamen gün yüzüne çıkarılarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanıyor. 

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu, bu yönüyle arkeolojik açıdan dünyanın en zengin toprakları arasında bulunmakta. Ülkemizin arkeolojik varlığının gün yüzüne çıkarılması ve kültür mirasının korunması amacıyla yürütülen çalışmalara katkı sağlayan Türkiye İş Bankası, İzmir Seferihisar/Sığacık’taki Teos’ta sürdürülen kazı çalışmalarına da destek veriyor.

İş Bankası’nın desteği ile yapılacak arkeolojik kazılarla, Teos’un en önemli yapılarından biri olan ve Hellenistik dönem kent surunun içerisinde bulunan Dionysos Tapınağı’nın tamamen gün yüzüne çıkarılarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanıyor.

Teos, tarihte ilk kez Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu kent

Ionia Bölgesi’nin 12 kentinden biri olan, tarihi MÖ 1000 yıllarına kadar uzanan ve 65 hektarlık alan üzerine kurulu Teos antik liman kentini, yarımadanın ortasındaki akropol ile güney limanı arasında yaklaşık 3,7 km uzunluğunda, iyi korunmuş Hellenistik dönem kent suru çevreliyor. Teos’un içerisinde Hellenistik ve Roma Dönemi kalıntıları, Dionysos Tapınağı, Agora, Tiyatro ve Antik Liman yapıları yer alıyor.

Teos antik kenti; MÖ 3.yüzyılda şair, tiyatrocu ve müzisyenlerden kurulu Dionysos Sanatçılar Birliği’ne de ev sahipliği yapmış. Şairler Anakreon, Antimakhos, Epikuros, Nausiphanes ve Apellikon’la birlikte tarihçi Hekataios’un Teos’ta yaşamış antik dönem isimleri oldukları biliniyor.

2 bin 200 yıllık kira kontratı

Türk bilim insanlarının kazı ve araştırmalarının 1960’lı yıllarda başladığı Teos Antik Kenti’nde 2010 yılından bu yana yeniden başlayan kazı ve restorasyon çalışmaları Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında yürütülüyor. Yapılan kazı çalışmaları sırasında, Ekim 2016’da bulunan, kira sözleşmesi niteliği taşıyan ve hukuki terimler ile pek çok ayrıntıya yer vermesi açısından çok değerli bulunan 2 bin 200 yıllık yazıt dikkat çekiyor.

2015 yılında ören yeri statüsü kazanan Teos Antik Kenti, bölgede Efes ve Bergama’dan sonra en sık ziyaret edilen ören yerlerinden biri haline gelmiş durumda.

edebiyathaber.net (20 Haziran 2019) 

Yorum yapın