İclal Dikici’den çocuklara: “Uzaylı Komşu”

Haziran 21, 2019

İclal Dikici’den çocuklara: “Uzaylı Komşu”

İclal Dikici’nin “Uzaylı Komşu” adlı kitabı, 9 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Farklılıklara karşı ne kadar hoşgörülüsünüz?

Espritüel kişiliğini yazınına yansıtmayı başaran İclal Dikici’nin, Tudem Edebiyat Birincilik Ödülü’ne değer görülen öykü kitabı “Bayan Pimpirik”, gözden geçirilmiş metni, yeni kapak tasarımı ve Uzaylı Komşu adıyla yeniden raflardaki yerini alıyor.

9 yaş ve üzeri okurlarına, hayalden gerçeğe uzanan eğlenceli bir okuma serüveni sunan bu sürükleyici kitap, yaşadığı mahallenin en sıradışı sakini olarak tanınan Bayan Pimpirik ve sevgili kedisi Pamuk etrafında gelişen olayları konu ediniyor.

Mizahın şifresini çözen, birbiriyle geçişli on renkli öykünün roman tadında akıp gittiği Uzaylı Komşu; farklılıklara saygı duymanın ve hoşgörünün önemini kavratırken, önyargıların insan ilişkilerindeki yıkıcı etkisine dikkat çekiyor.

Zordur toplum içinde farklı olmak. Oysa Bayan Pi için farklı olmak büyük bir ayrıcalık. Her gece bigudiyle sardığı mısır püskülü saçları, alacalı giysi ve şapkalarıyla tuhaf ama sevimli bir profil çizen Bayan Pi yeryüzünde görüp görebileceğiniz en ilginç karakterlerden biri. Üstelik bu uğurda dışlanmayı, yalnız kalmayı hatta mahallenin delisi, uzaylısı, cadısı olarak adlandırılmayı bile göze alacak kadar cesur biri o. Yaşam görüşü alışılmışın çok dışında olsa da “elâlem ne der” korkusuyla yaşayacak bir insan değil Bayan Pi. Peki, ya siz? Farklılıklara hoşgörüyle yaklaşma konusunda ne kadar açık görüşlüsünüz?..

Merkezine taşıdığı sıradışı bir tiplemenin yardımıyla; özgüvenli olmanın insana neler katabileceğini gözler önüne seren Uzaylı Komşu, okurlardaki empati duygusunu tetikleyerek herkesin öncelikle kendi kişiliğine saygı duyması konusunda bilinç oluşturuyor.

Farklılıkların iç dünyamızı nasıl zenginleştirdiğine tanıklık ettiren kitap; hayatı, çevreyi ve insan ilişiklerini ince ince eleştirerek, düşündürüyor.

Tadımlık>>>

İclal Dikici Hakkında

İzmir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Dramatik yazarlık, sinema ve tiyatro atölyelerine katıldı. Amatör olarak beş yıl oyunculuk yaptı. 2002’de, “Kara Sinek” adlı öyküsü Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali kısa film senaryosu yarışmasını kazandı. 2012 Tudem Edebiyat Ödülleri Yarışması’nda birinciliğe değer görüldü. Drama öğretmenliği de yapan yazar, çocuklar için yeni kitaplar üretmeyi sürdürüyor.

edebiyathaber.net (21 Haziran 2019)

Yorum yapın