Masthead header

İçimizdeki ötekilerin romanı: “Ve Yokmuş”

Ve Yokmuş-KapakHandan Gökçek’in yeni romanı “Ve Yokmuş” Yakın Kitabevi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İzmirli yazar Handan Gökçek’in yeni romanı “Ve Yokmuş” yayımlandı. Yazar, 7 Haziran Çarşamba 18.00-20.00’de, İzmir Alsancak’taki kitabevinde kitabını imzalayacak.

Hayatındaki yoklukların yerine, hayalindeki ışığın hikâyelerini koyan Bilgin ile yoldaşı, iç sesi kedi Anton’un romanı “Ve Yokmuş”; okurun yönünü, içimizdeki ötekilere çeviriyor.

“O ışığa ne zamandır bakıyordu? Onu ilk ne zaman görmüştü? Baktığı hep aynı ışık mıydı? On yıldır bu binada oturuyordu ama bu odada doğmuştu saki. Doğduğunda kırk yedi yaşındaydı ve gördüğü şey, o çok uzaklarda belli belirsiz yanan ışıktı. Hayatının böyle başlamasını ne kadar çok isterdi…”

Handan Gökçek’in yeni romanı “Ve Yokmuş”ta başkahraman Bilgin, istediği gibi başlamayan hayatını, istediği kahramanlarla ve hikâyelerle sürdürüyor. 12 Eylül darbesinin iç dünyasında yarattığı yıkım, Bilgin’in yaşamını şekillendiriyor. Mesai saatleri lüks bir otelin döner kapısı önünde geçen Bilgin, gözleri önünden akan dünyayı hayallerinde dönüştürüyor. Gökçek kahramanından, “Ne zaman lüks bir otelin önünden geçsem kapıda duran, kurşun askerlere benzeyen adam dikkatimi çekerdi. Yanı başında dönen bir kapı, önünde hızla akan bir dünya ve bütün bu hareketin tam ortasında duran bir adam… O adamın hayatına girmek istedim” diye söz ediyor. Gökçek, aklını kurcalayan o adamın ve “canımı yakan bir dönem” dediği 12 Eylül’ün hikâyesini “Ve Yokmuş”ta bir araya getiriyor.

“Ah Mana Mu”da mübadillerin, “Elenika”da Rumların dramına odaklanan yazar, “Diğer iki romanımda ötekiler vardı; bizim dilimizi konuşmayanlar, aynı din olgusunu paylaşmayanlar. Bu romanda içimizdeki ötekileri anlatmak istedim” diyor.

HANDAN GÖKÇEK

Öykü kitapları “Düş Hırsızı”nı 2002’de, “Sır Dökümü”nü 2008’de yayımlayan Handan Gökçek’in 2010’da basılan ilk romanı “Ah Mana Mu”, İzmir Saint Joseph Lisesi ve 15 okulun katıldığı okuma günlerinde “yılın en iyi romanı” seçildi. Bir bölümü “İlköğretim Vatandaşlık ve Demokrasi” ders kitabına giren eser, Bilkent Üniversitesi’nin “okunası 102 roman” listesinde yer aldı. Gökçek’in ikinci romanı “Elenika”yı 2014’te basan Yakın Kitabevi, yayın hakkını aldığı “Ah Mana Mu”nun üçüncü baskısını 2016’da yaptı. Çocuk ve gençlik edebiyatının da sevilen ismi Gökçek, küçük okurları için “Gökyüzü Perileri ve Yeryüzü Çocukları”, “Minik Yağmur Damlasının Maceraları, “Piri Reis” ve 2017’de yine aynı yayınevinden çıkan “Charlie”yi kaleme aldı.

edebiyathaber.net (1 Haziran 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r