Hikmet Hükümenoğlu’ndan “harika” bir roman

Ocak 20, 2023

Hikmet Hükümenoğlu’ndan “harika” bir roman

Hikmet Hükümenoğlu’nun “Harika Bir Hayat” adlı romanı Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Hikmet Hükümenoğlu, yeni romanında Harika’nın hikâyesini anlatırken yakın tarihimizdeki dönüm noktalarını da bir bir işaretliyor.

Harika!
 
İşlenmemiş bir elmas. Patlamaya hazır bir bomba. Ölüme uçan eşsiz bir kelebek.
 
1919’da başlayan, ne zaman bittiğini -henüz- bilemediğimiz bir hayat. Dokunduğu her şeyi güzelleştiren, dokunmadıklarında bile izini bırakan inanılmaz bir kadının, Harika’nın hayatı. Bazılarımız Harika, bazılarımız H. Kara, bazılarımız H. Ak olarak tanıyor onu – ki bunlar sadece bilinen kimlikleri. Yakın tarihimizin zor yıllarında, tanıdığımız simaların arasında dolaşan, dışarıdan normal görünse de ne zaman ne olağanüstülük göstereceği asla kestirilemeyen bir kadın.
 
Harika bir oyuncu, Harika bir şair, Harika bir istihbaratçı, Harika bir… Harika!
 
Her an yeni bir Harika’yla karşılaşabilirsiniz.
 
Harika, hislerini tarif ederken, “Sanki ben geriye çekildim ve başka bir kadın ışığa adım attı,” cümlesini kuracaktı aylar sonra. Bu diğer kadın, kararlı, kendine güvenen ve başkalarının ne düşündüğüne aldırmayan biriydi. Sürekli kafasının içinde ona yeteri kadar iyi olmadığını söyleyip duran ses yok olmuş ve sırtındaki yük kalkar kalkmaz ruhu hafiflemişti. 

  #harika #cumhuriyetdönemi #ikincidünyasavaşı #istihbarat #aşk

Hikmet Hükümenoğlu’nun Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:
Körburun, 2016
Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri, 2018
Atmaca, 2020
04:00, 2021

HİKMET HÜKÜMENOĞLU, 1971’de İstanbul’da doğdu. Kar Kuyusu (2005), Küçük Yalanlar Kitabı (2007), 47 Numaralı Kamara (2010), 04:00 (2012), Körburun (2016), Atmaca (2020) romanlarının yanı sıra 2018’de Aşka İnanmayanlar İçin Aşk Öyküleri adlı öykü kitabını yayımladı. Körburun‘la 2017’de Attila İlhan Roman Ödülü’nü kazandı.

edebiyathaber.net (20 Ocak 2023)

Yorum yapın