Masthead header

Hemingway’den alabalık tarifi

Böcekler ve aylak aylak uyumak dışında, çoğu kamp gezisini mahveden şey yemek yapmaktır.

Sıradan bir acemi aşçının düşüncesi, bulabildiği her şeyi iyi ve sevimli bir şekilde kızartmaktır. Bu zamanda bir kızartma tavası kır gezisi için en fazla ihtiyaç duyulan şey malum, tavayla birlikte eski bir kova ve portatif bir yansıtıcıya da ihtiyacınız var.

Bir tavada alabalık kızartmaktan daha iyisi yok bence ve bu yemeğin maliyeti de oldukça düşük. Fakat balıkları iyi kötü kızartabilmek gerekiyor.

En uygun yol kömür ateşinde pişirmektir. Crisco ya da Cotosuet’in  değişik kutuları ya da en kaliteli yağ olan bitkisel yağlardan bir tanesini kullanın. Domuz pastırmasını içine koyun, yağ kızınca alabalığı sıcak yağın içine atın, onları ilk başta mısır ununa bulamayı unutmayın. Ondan sonra domuz pastırmasını balığın üstüne koyun, bu onları  yavaşca haşlayarak pişirecektir.

Alabalığın dışı gevrek ve sert, içi pembe olmalıdır, pastırma da kıvamında olursa onun tadını güzelleştirir. Eğer bu kombinasyondan  daha güzel bir şey varsa, yazarınız, onu bir an önce tatmayı ve inanın hayatı boyunca yemeyi çok ister.

26 Haziran 1920

Kaynak: flavorwire.com

Çeviri: Barış Berhem Acar – edebiyathaber.net 

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r