Masthead header

“Pıhtı”, avangard edebiyat için bir arayış

Pıhtı, sanat tarihçisi ve eleştirmen Barış Acar’ın ilk öykü kitabı. 1997 yılından beri çeşitli dergilerde yayımlanmış öykülerini bir araya getiren yazar edebiyatta avangardın izini sürüyor. “Kolajlar” ve “Polemik-Öyküler” bölümlerine ayrılan kitap çok sayıda kısa-kısa öyküden oluşuyor.

Kitaptaki öykülerden “Silgi” yavaş yavaş silinen bir adamın öyküsünü anlatırken, “Nasır” öyküsünde dergisine öykü gönderen yazara, hatır-gönül ilişkileri nedeniyle, olumlu yanıt vermek zorunda olan bir editörün iç sesini duyuyoruz.

“Yolda giderken, belirli bir yolda değil, öylesine bir yolda, adamın birine çarptım. Daha önce başka adamın birine çarpmış biriydi bu. Özür dilerim, dedim. Dileme, dedi. Arkasını dönüp giderken daha önce çarptığı adamdan özür dilemem gerektiğini söyledi.

Hak verdim.” (Yolda)

Barış Acar

1977’de Aydın’da doğdu. Mühendislik eğitimini yarıda bırakarak Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümüne geçti ve çağdaş sanat üzerine uzmanlaştı. Sanat tarihi ve sanat kuramı üzerine dersler verdi. Yayıncılık alanında çeşitli dergilerin kurucu ve yürütücü kadrolarında yer aldı; sanat-kuram kitaplarının yayıma hazırlanması görevlerini üstlendi; sanat kuramı, edebiyat ve sinema üzerine yoğunlaşan çalışmaları konusuyla ilgili pek çok dergide yayımlandı. Çağdaş sanat ile edebiyat ilişkisine odaklanan ve gündelik yaşamla iç içe geçerek polemik üreten deneysel öykü çalışmaları, 1997-2003 yılları arasında “Bir Bilet: Gidiş-Dönüş” öykü dergisinde düzenli olarak yer aldı.

edebiyathaber.net (28 Temmuz 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r