Masthead header

Haylaz Adam ile okumayı öğrenmek çok zevkli

Rüdiger Bertram’ın yazdığı, Heribert Schulmeyer’in resimlediği 5 kitaplık “Haylaz Adam” serisi, 6 ve üzeri yaş grubu için Olcay Mağden Ünal çevirisiyle Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Tudem’den, okumaya yeni başlayan çocuklara yönelik, yepyeni bir seri!

“Küçük Yıldızlar – İlk Okuma Kitaplığı” serisi, okumayı yeni söken çocuklar için özel olarak hazırlanmış, öğrenme sürecini kolaylaştırmayı amaçlayan, hem eğlenceli hem de öğretici bir seri.

Üç farklı okuma seviyesine yönelik kitaplar, ilk okuma sürecinde çocuklara eşlik ederken, her kitabın sonunda yer alan 16 sayfalık “Bulmaca Diyarı” bölümü çocukların okuduklarını daha iyi anlamalarına ve pekiştirmelerine katkı sunuyor.

Büyük kitap harfleri, basit cümleler, kısa paragraflar ve resimlerde dikkate yönelik ayrıntılarla okumaya heveslendiren “Küçük Yıldızlar – İlk Okuma Kitaplığı” serisi Tudem’in yayın planında yer alacak yepyeni kitaplarla zenginleşmeye devam edecek.

Her çocuğun içinde bir HAYLAZ ADAM saklıdır!

Rüdiger Bertram ile Heribert Schulmeyer’in ortak imzasını taşıyan 5 kitaplık “HAYLAZ ADAM”, “Küçük Yıldızlar – İlk Okuma Kitaplığı” serisindeki yerini alıyor.

“Okuma Seviyesi 1” olarak sınıflandırılan “HAYLAZ ADAM” kitapları, okumayı yeni sökmüş ve sökmeye çalışan 1. sınıf öğrencilerini Kaya ve matrak dostu HAYLAZ ADAM’ın peşinde maceradan maceraya koşturuyor.

Kurbağa Sınıfı’nın yeni öğrencilerinden Kaya Ekinci, azıcık ürkek gibi dursa de gerçekte çok meraklı ve içi içine sığmayan bir çocuktur. Daha okulun ilk gününde sınıfı birbirine katmayı başaran sevimli dostumuz, bulduğu her fırsatta küçük yaramazlıklara karışmaktan kendini alıkoyamıyor. Kimi zaman bir müzeyi, kimi zaman bir doğum günü partisini ama en çok da okulunun altını üstüne getirmeyi seven Kaya aslında tüm bu yaramazlıkları istemeden (!) yapıyor. Çünkü ona her şeyi görünmez arkadaşı HAYLAZ ADAM, diğer adıyla CAVCAV yaptırıyor! Kaya, büyüdükçe ve kendini tanımaya başladıkça HAYLAZ ADAM’ın dediklerini umursamamayı öğrenecek olsa da; o zamana dek doyasıya eğlenmeye ve neşeli günler geçirmeye kararlı görünüyor…

Ne de olsa, Kaya’dan başka kimin böyle sıra dışı bir arkadaşı olabilir ki şu dünyada!

HAYLAZ ADAM İLE OKULUN İLK GÜNÜ (1. KİTAP)

Kaya okula başlıyor.
E tabii ki HAYLAZ ADAM da!
Zaten onsuz hiçbir şey bu kadar keyifli olmazdı.
Çünkü HAYLAZ ADAM görünmez ve harika şakalar biliyor! Peki, sonunda kabak kimin başına patlıyor?

HAYLAZ ADAM OKUL GEZİSİNDE (2. KİTAP)

Kaya, sınıf arkadaşlarıyla birlikte müze gezisine çıkıyor.
Tabii ki HAYLAZ ADAM bu eğlenceyi kaçıramaz!
Ne de olsa orada görülecek bir sürü eğlenceli şey var.
Ancak bunlara dokunmak yasak.
Acaba bu, HAYLAZ ADAM için de geçerli mi?

HAYLAZ ADAM VE KAYIP PABUÇLAR (3. KİTAP)

Ah, hay aksi!
Kaya’nın ayakkabıları okulda birdenbire kayboldu.
HAYLAZ ADAM, bunun bir hırsızın işi olduğundan emin! Neyse ki HAYLAZ ADAM, bütün olayları çözebilen usta bir dedektif. Bakalım ayakkabı hırsızını bulabilecek mi?

HAYLAZ ADAM PARTİYE DAVETLİ DEĞİL! (4. KİTAP)

Ne kötü! Kaya, sınıf arkadaşı Mercan’ın doğum günü partisindeki tek erkek çocuk!
Ah, keşke görünmez olabilseydi.
Tıpkı arkadaşı HAYLAZ ADAM gibi.
Ama yanında HAYLAZ ADAM varken bu doğum günü, eğlenceli geçeceğe benziyor.

HAYLAZ ADAM FUTBOLDAN ANLAMIYOR (5. KİTAP)

Dikkat, bu bir top kapanıdır!
Okulda futbol vakti. Ne yazık ki Kaya diğerleri kadar iyi oynayamıyor. Neyse ki görünmez arkadaşı HAYLAZ ADAM yanında. Onun muhteşem taktikleri sayesinde Kaya, kesinlikle gol atacak. En azından HAYLAZ ADAM öyle sanıyor…

Tadımlık>>>

Rüdiger Bertram Hakkında

1967 yılında Ratingen, Almanya’da doğdu. Henüz 13 yaşındayken bile ileride bir gün kitaplar yazacağını biliyordu. Tarih, ekonomi ve Alman dili edebiyatı eğitimi aldı. Radyo oyunları, dizi senaryoları yazdı; serbest gazetecilik yaptı. İlk kitabı, önce pek çok yayınevi tarafından reddedildi; ama sonra, 2005 yılında basıldı. O günden beri çocuk kitapları yazmaya devam ediyor.

Heribert Schulmeyer Hakkında

Köln Meslek Yüksek Okulu’nda grafik ve illüstrasyon eğitimi aldı. 80’li yıllarda çeşitli dergiler için çizimler yaptı. Uzun yıllardır, farklı türlerdeki çocuk kitapları için çizgi roman benzeri illüstrasyonlar yapan çizer, aynı zamanda Köln’deki bir tiyatro grubunun da kurucularından biri.

edebiyathaber.net (22 Kasım 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r