Masthead header

Hatay’daki Suriyeliler bu kitapta toplandı

52c15c0f68f7321e1cb13896CNN Türk editörü Serdar Korucu, Ağustos ayında Hatay’da görüştüğü Arap, Türkmen, Kürt ve Hıristiyan Suriyeli ailelerin hayatını bir kitapta topladı. Kerem Yücel’in fotoğraflarının yer aldığı, dört dilde, Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça yayınlanan kitap, Hayata Destek Derneği’nin internet sitesinden de ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Hayata Destek Derneği’nin Ekim 2012’den bu yana sahada sürdürdüğü Suriye Yardım Programı’nın Suriyeli faydalanıcılarından oluşan hikayeler Kerem Yücel’in fotoğraflarıyla Serdar Korucu tarafından derlendi ve dört dilde yayınlandı.

Ağustos 2013’te, dünya kamuoyunda Suriye’ye müdahaleyi gündeme getiren Guta saldırısının yaşandığı dönemde gazeteci Serdar Korucu ile fotoğrafçı Kerem Yücel, Hayata Destek’in dağıtım ekibiyle birlikte Hatay’daki Suriyeli faydalanıcıların evlerini ziyaret ederek komşu ülkedeki krizin insan hayatları üzerindeki etkilerine birebir tanıklık ettiler.

Savaş yüzünden yerlerinden olmuş, göçe zorlanmış, tanımadıkları bir ülkede hayata tutunma çabasındaki Suriyelilerin, siyaset, din, cinsiyet, etnik kökenden bağımsız, tamamıyla insani hayat hikayelerini dinleyip fotoğrafladılar ve bu insan hikayelerini bir kitap haline getirdiler.

52c15c2568f7321e1cb1389a“Suriye” Yerle Bir Olduktan Sonra hem krizlerden yoksun kalmayan Orta Doğu bölgesinin yakın tarih dinamiklerine de göz atıyor hem de Hayata Destek Derneği’nin Suriyeli faydalanıcılarının anlattığı kendi hikayelerinden yola çıkarak krizlerin siyasal boyutları ve tarafları gündemde tutuluyor. Kitap kamuoyunda çok da bahsedilmeyen savaşın esas zarar görenlerini, insanların hayatlarını ön plana çıkartıyor.

Suriye’deki insani krizin üçüncü yılına yaklaşılırken, halihazırda Türkiye’ye zorunlu göç etmiş toplamda yaklaşık 700.000 Suriyeli’den 207.860’ı kamplarda barınmakta, 345.291 kişi ise kamp dışındaki zorlu koşullarda hayatta kalma mücadelesi vermekte.

Hayata Destek Derneği, 2012 yılı, Ekim ayından bu yana Hatay, Kilis ve Şanlıurfa’da kamp dışındaki Suriyeli sığınmacılara, Suriye Yardım Programı dahilinde farklı projeler aracılığıyla insani yardım desteği sağlamakta.

Program, Ekim 2012’de Hatay’da 750 Suriyeli’ye dağıtım yardımı projesiyle başlamışken, 2013 sonu itibariyle üç ilde toplamda 238.550 faydalanıcıya yardım ulaştırdı.

Hayata Destek’in Suriye Yardım Programı kapsamında, yiyecek ve hijyen kupon kartı, kışlık giysi, battaniye, yatak dağıtımı, beslenme ve risk eğitimi projeleri ile Suriyeli ve Türkiyeli yerel halkın faydalandığı psiko-sosyal destek, mesleki beceri eğitimlerinin verildiği toplum merkezi projeleri bulunmakta.

Kitaba erişim için tıklayınız.

Hayata Destek Derneği web sitesi için tıklayınız.

edebiyathaber.net (31 Aralık 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r