Haftanın önerisi: “Mutasyonlar”

Şubat 4, 2023

Haftanın önerisi: “Mutasyonlar”

Çağdaş Latin Amerika edebiyatının son zamanlarda dikkat çeken yeni yazarlarının başında gelen Jorge Comensal’ın Mutasyonlar adlı romanı Bilgi Yayınevi tarafından Nergis Gürcihan tarafından yayımlandı. Trajik bir hikayeden ince bir ironi çıkarmayı başaran Jorge Comensal’ın kitabını okuyucularımıza öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden:

Ramón Martínez başarılı bir avukat, bir ateist ve aile babasıdır. Evde eşi Carmela, ergenlik çağındaki iki çocuğu Paulina ve Mateo, batıl inançlara sahip yardımcıları Eloida ve çatı katında marihuana yetiştiren psikanalisti Teresa’yla birlikte yaşamaktadır. Ancak geçirdiği ameliyattan sonra her şey onun için bambaşka olacaktır.

Ameliyattan sonra dilini –ve konuşma yetisini–  kaybeden Ramón’un hayatında trajikomik bir sessizlik başlar. Çevresinde olup bitenlere ve kendisine söylenenlere artık konuşarak tepki veremeyen Ramón’un içine düştüğü çaresizlikle birlikte ev sakinleri de bu duruma uyum sağlamaya çalışır. Eloida mucizevi bir şifa arayışına düşer ve nesli tükenme tehlikesinde bir papağan olan Benito da aileye katılır.

Meksikalı genç yazar Jorge Comensal, edebiyat dünyasının dikkatini çekmeyi başaran ve on dile çevrilen bu ilk kitabıyla, trajik bir durumu mizahla buluşturarak hayatın acı-tatlı yönlerini edebi bir lezzetle sunmayı başarıyor.

Yorumlar:

Mutasyonlar muhteşem bir roman, trajik olduğu kadar da komik, çağdaş olduğu kadar da klasik ve hepsinin ötesinde unutulması imkânsız. Okuduktan sonra Jorge Comensal’ın okuyacağım başka romanları da olsa keşke diyeceksiniz; ama bu ilk romanı olduğundan sıradaki muhteşem kitabı tamamlanana kadar sabırla bekleyeceğiz artık.” Alejandro Zambra

“Sert, komik ama hassas da; harika bir ilk roman!”  Guadalupe Nettel

“Jorge Comensal bir hastalık öyküsünden ve ölüm korkusunun keşfedilmesinden hem absürt hem de komik ama yine de en karanlık hislerinizi uyandıracak bir dünya yaratmış. Mutasyonlar son yılların en iyi Latin Amerika romanlarından biri.”  Daniel Saldaña París

“Jorge Comensal’ın Mutasyonlar’ı komediyle trajedi arasında ustalıkla salınıyor, sayfaları okurun onlara üzülerek gülümsesem mi gülümseyerek üzülsem mi diye kararsız kalacağı bir dizi sıra dışı karakterler dolu.”  Fernando Aramburu

Yazar Hakkında:

Jorge Comensal 1987’de Meksiko’da doğdu. On dile çevrilen Mutasyonlar (Meksika, Antílope, 2016) adlı romanı, okuma alışkanlıkları üzerine yazdığı Yonquis de las letras (Madrid, La Huerta Grande, 2017) adlı deneme kitabı ve biyolog Isaac Ochoterena’nın hayatını ele aldığı bir kitabı vardır.
Entre frondosos árboles plantada (Meksika, Kültür Bakanlığı, 2018) adlı yeni İspanyol şiiri antolojisinin editörlerinden biridir. Comensal’in denemeleri, günlük olayları ele aldığı yazıları ve çevre aktivizmine dair makaleleri Letras Libres, Este País, Nexos, Revista de la Universidad de México ve The Literary Review gibi dergilerde yayımlanmaktadır. The University of Mexico dergisinin yayın kurulunda yer almaktadır. Este País dergisinin çevre danışmanıdır. Revista de la Universidad de México dergisinin editörlüğünü üstlenmiştir. Foundation for Mexican Letters ile Ulusal Kültür ve Sanat Fonu üyesidir. Meksika Ulusal Özerk Üniversitesinde İspanyol Dili ve Edebiyatı eğitimi almıştır. 2021’de Montricher, İsviçre’de Jan Michalski Yazma ve Edebiyat Vakfı’nın misafiri olmuştur.

edebiyathaber.net (4 Şubat 2023)

Yorum yapın