Gürşat Özdamar ile “Stop Motion – Çocuklarla Adım Adım Sinema” etkinliği 10 Ocak’ta

Ocak 5, 2024

Gürşat Özdamar ile “Stop Motion – Çocuklarla Adım Adım Sinema” etkinliği 10 Ocak’ta

Gürşat Özdamar’ın Dinozor Çocuk’tan çıkan Stop Motion – Çocuklarla Sinema adlı kitabı kapsamında “Stop Motion – Çocuklarla Adım Adım Sinema” başlıklı ücretsiz atölye çalışması, 10 Ocak Çarşamba günü saat 16.00’da Bağcılar’da bulunan İBB Nasrettin Hoca Kütüphanesi’nde yapılacak. 

Yedinci sanat sinemaya dair temel bilgileri eğlenerek öğrenecekleri etkinlikte çocuklar, Gürşat Özdamar eşliğinde bir stop motion film yapımını deneyimleyerek beraber üretmenin coşkusunu yaşayacaklar.

Düzenlediği atölyelerle her yaştan çocuğun sinemayı eğlenerek öğrenmesine ve film yapımını deneyimlemelerine önayak olan Gürşat Özdamar’ın çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de faydalanabileceği, uygulamaya dayalı kitabı Stop Motion – Çocuklarla Sinema, Ayrıntı Yayınları’nın çocuk kitapları markası Dinozor Çocuk logosuyla okurlarla buluşuyor. Hem stop motion tekniği hakkında tarihsel ve teorik bilgileri aktaran hem de eğlenceli etkinliklerin yer aldığı kitap, okurları sinemayı var eden bu temel yöntemle tanıştırmayı amaçlıyor. Gürşat Özdamar’ın, kitap kapsamında düzenlediği ve çocukları yönetmenliğe ilk adımlarını atmaya davet eden atölye çalışmaları da yoğun ilgi görüyor. 

Gürşat Özdamar’ın 10 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 16.00’da, Bağcılar’da bulunan İBB Nasrettin Hoca Kütüphanesi’nde gerçekleştireceği sinema atölyesinde çocuklar, kendilerini ifade etmelerini ve yaşama dair sorular sormalarını sağlayan önemli bir sanat olan sinemaya dair temel bilgileri öğrenecekler. Çocuklar, bir stop motion film yapımını deneyimleyerek beraber üretmenin coşkusunu da yaşayacakları atölyede renkli kâğıtları, boya kalemlerini, renk renk oyun hamurlarını, hatta sebze-meyveleri ve en çok da hayal güçlerini kullanacaklar. “Stop Motion – Çocuklarla Adım Adım Sinema” atölyesi, resme ya da fotoğrafa meraklı, yeni bilgiler edinme konusunda sabırlı, elindeki malzemeyi arkadaşlarıyla paylaşmayı bilen, öykü dinlemeye ya da anlatmaya hevesli 9-12 yaş aralığındaki tüm çocukların katılımına açık.

STOP MOTION – ÇOCUKLARLA SİNEMA 

Bir film yapım sürecini “Çekim Öncesi Hazırlık”, “Çekim” ve “Çekim Sonrası” olmak üzere üç temel başlıkta ele alan Stop Motion – Çocuklarla Sinema kitabıyla, bir animasyon film fikrinin oluşmasından senaryosunu yazmaya, karakter ve sahne hazırlığından çekimine varıncaya dek temel bilgileri edineceksiniz. Ayrıca filme ses ve müzik eklemekten jeneriğini oluşturmaya, görsel efektlerin uygulanmasından sosyal medyada yayınlanmasına kadar geçen süreci de deneyimleyerek kendi animasyon filminizi kolaylıkla tasarlamak ve gerçekleştirmek için en gerekli adımları öğrenmiş olacaksınız. Gerisi sizin hayal gücünüze kalıyor. 

Adres: Merkez Mah. Dr. Sadık Ahmet Cad. No: 6 Bağcılar /İstanbul

Bilgi için: ayrintiyayingrubu.com/dinozor-cocuk

instagram.com/dinozorcocuk 

facebook.com/dinozorcocuk

twitter.com/dinozorcocuk

GÜRŞAT ÖZDAMAR HAKKINDA

İzmir Ege Üniversitesi Çeşme Denizcilik Yüksek Okulu mezunu Kaptan. En uzun süreyle aralıksız film izleme Guinness dünya rekortmenlerinden biri (55 saat 23 dakika). Atölye Gezginci’de dans tiyatrosu ve belgesel sinema çalışmaları yürüttü. “Dans Olmadan Edemeyiz” isimli bir belgesel hazırladı. Birçok uzun ve kısa metrajlı filmlerde sanat asistanı ve kurgu yönetmeni olarak görev yaptı. 100 yönetmenin 1’er dakikalık 100 filminden oluşan “Barış İçin Sinema” film fikrini gerçekleştirdi. Bu kapsamda, Zeki Alasya’nın da katılımcısı olduğu Bahçeşehir sinema kampının yürütücüsü oldu “Arka Sokaklar” dizisinin grafik animasyonlarını hazırladı. Nesin Vakfı başta olmak üzere pek çok kurum, okul, etkinlik ve festivalde çocuklarla sinema atölyeleri düzenledi. Her yaştan çocuğun sinemayı eğlenerek öğrenmesine ve film yapımını deneyimlemelerine önayak oldu. İstopmotion İstanbul Sinema Topluluğu’nda Mükerrem Yıldız ile beraber Çocuklarla Sinema atölyeleri gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Bu alandaki deneyimlerini CANLAN! Çocuklarla Sinema ismi ile kitaplaştırdı. Bu kitap, bu alandaki ilk Türkçe kaynak özelliğini taşıyor. Sinema Emekçileri Sendikası Sine-Sen Disiplin Kurulu üyesi. Kadıköy Moda Koşan Kaplumbağa Anaokulu sinema atölyesi eğitmeni ve İstanbul Enka Okulları sinema kulübü yönetmeni.

edebiyathaber.net (5 Ocak 2024)

Yorum yapın