Günün önerisi: “Hayvanlar Nasıl Düşünür, İnsan Ne Görür?”

Haziran 9, 2022

Günün önerisi: “Hayvanlar Nasıl Düşünür, İnsan Ne Görür?”

Loïc Bollache’nin “Hayvanlar Nasıl Düşünür, İnsan Ne Görür?” adlı kitabı, Seda Sevinç çevirisiyle Timaş Yayınları tarafından yayımlandı. Bu ufuk açıcı kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Eşlerini kaybeden balıklar aşk acısı çeker mi? Kambur balinalar toplanmak, alanlarını sınırlamak ve yavrularıyla iletişim kurmak için çıkardıkları seslerin yayılma düzeyini ayarlayabilir mi? Yunusların sosyal hafızası, yıllar sonra oyun arkadaşının ıslığını tanımaya yeter mi? Ölüm farkındalığı olan filler stres altındaki türdeşlerine şefkat gösterecek duygusal zekâya sahip mi?

Uzun yıllar zeki olmadıkları kabul edilen hayvanları gözlemlediğimizde aslında bu beceriye sahip tek tür olmadığımızı ve zekânın pek çok formu olabileceğini anlarız. Ekoloji profesörü Loïc Bollache, bu kitapta zekâ kavramının karmaşıklığından yola çıkıyor ve IQ gibi kriterlerle bu beceriyi sayılara indirgeyerek elde edilen sonuçların kapsayıcı olmadığının altını çiziyor. Hayvanların dünyasının, deneyim ve becerilerinin bizim ölçümlerimizle sınıflanamayacak kadar karmaşık ve çok boyutlu olduğunu vurguluyor. Güncel araştırmalardan hareketle zekânın çeşitliliğine değiniyor ve hayvan zekâsını iletişim, kültür, sosyal hayat ve duygusal zekâ üzerinden tanımlamaya çalışıyor. Kurtların birbirini teselli edebilmesinden, karıncaların en kestirme yolu bulabilmesini sağlayan kolektif zekâsına, somonların çiftleşmek için doğdukları yere dönebilmelerini sağlayacak kadar kuvvetli hafızalarından, arıların dans ederek iletişim kurabilmesine kadar hayvan zekâsını tüm yönleriyle ele alıyor.  

Bollache, bildiğimizi sandığımız bir dünyaya, hayvanlara ve hayvan-insan ilişkisine dair zihinlerimizde yepyeni bir pencere açıyor, sorguluyor ve düşündürüyor. Hayvanlar Nasıl Düşünür, İnsan Ne Görür? hayvanlar âlemine bakışımızı değiştirecek, doğadaki konumumuza dair kavrayışımızı derinleştirecek ve empati gücümüzü artıracak ufuk açıcı bir kitap…

“Loïc Bollache, insanlar ve hayvanlar arasındaki ‘hiyerarşi’yi yıkıyor.” – Le Bien Public

Hayvanlar Nasıl Düşünür, İnsan Ne Görür? hayvan zekâsına dair ilgi çekici detayları titizlikle ortaya koyuyor.” – France Inter

Bu kitap neden önemli

– Kitap 2021’de Fransa’nın en prestijli ödüllerinden biri olan Fransız Akademisi Jacques Lacroix Ödülü’ne layık görülmüştür.

– Kitaptaki bilgiler sade ve anlaşılır bir dille aktarılmış, bilgilerin pekişmesi için pek çok örnekle desteklenmiş. Hayvanların dünyasına ilgi duyanlar için bir rehber niteliğinde olduğu gibi zengin içeriğiyle ve deney çeşitliliğiyle popüler bilim okurunun da ilgisini çekebilecek bir popüler bilim kitabı.

edebiyathaber.net (9 Haziran 2022)

Yorum yapın