Günün önerisi: “Babam Hasan Âli Yücel” – “Gülümser Yücel Kitabı”

Mart 2, 2024

Günün önerisi: “Babam Hasan Âli Yücel” – “Gülümser Yücel Kitabı”

Arda Kukul’un Hasan Âli Yücel’in kızı Gülümser Yücel’le yaptığı söyleşilerden oluşan “Babam Hasan Âli Yücel” – “Gülümser Yücel Kitabı” adlı çalışma İş Kültür Yayınları tarafından yayımlandı. Edebiyat Haber olarak okuyucularımıza bu kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden:

Hasan Âli Yücel neye inandı, nasıl mücadele etti? Gazi Mustafa Kemal ile aynı masada hangi konu hakkında görüştü? Nasıl Türkiye’nin en uzun süreli Millî Eğitim Bakanı oldu? Dönemin en önde gelen edebiyatçıları ile nasıl tanıştı? Türkiye’nin en büyük şairlerinden Can Yücel’i nasıl yetiştirdi? 19 Mayıs’ta kendisine suikast girişimi söylentilerini nasıl karşıladı? “Hayatta ben en çok babamı sevdim” diyen Can Yücel, neden babasına Cambridge’den ayrılması gerektiğini söyledi? Köy Enstitülerinin fikir babası kimdi? Hasan Âli Yücel, evde nasıl bir babaydı? İsmet İnönü neden Yücel’i destekledi? Kim İnönü’nün fikrini değiştirdi? Yücel’i istifaya sürükleyen kimlerdi? Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nı nasıl kurdu?

Ve daha pek çok sorunun yanıtını Hasan Âli Yücel’in kızı Gülümser Yücel, bu keyifli söyleşide Arda Kukul’a anlatıyor.

Bu kitapta Köy Enstitülerinin kurucusu ve Türkiye’nin en uzun süre görevde kalan Millî Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’i hiç bilinmeyen yönleri ile tanıyacaksınız.

Sevdiği yemeklerden, aile içi konuşmalarından, çocuklarına verdiği tavsiyelerden politik hayattaki vizyonuna, mücadelesine ve eğitimde gerçekleştirmek istediklerinin detaylarına kadar tüm özel noktalar Gülümser Yücel’in tanıklığında bu kitapta işleniyor.

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (2 Mart 2024)

Yorum yapın