Günün önerisi: “21 Köy Enstitüsü – Çınarlar Anlatıyor”

Haziran 4, 2021

Günün önerisi: “21 Köy Enstitüsü – Çınarlar Anlatıyor”

Mustafa Gazalcı’nın 21 Köy Enstitüsü / Çınarlar Anlatıyor kitabı Bilgi Yayınevi‘nden yayımlandı. Kitap, 81. yıldönümünde 21 Köy Enstitüsünün tarihçesini enstitülerden çıkan 81 çınarın anlattıklarıyla döneme ışık tutuyor.

Tanıtım bülteninden:

Türkiye’de eğitim niteliksiz, fırsat ve olanak eşitliğinin uzağında sürdürülürken, yoksunluklarla boğuşan köy çocuklarını birer eğitim meşalesine dönüştüren Köy Enstitüleri, yakın tarihimizin en büyük eğitim atılımı olarak her geçen gün daha da parıldıyor.

Köy Enstitüleri üzerine uzun yıllardır araştırmalarını sürdüren eğitimci Mustafa Gazalcı, 81. yıldönümünde 21 Köy Enstitüsünün tarihçesini, sistemin can alıcı yanlarını, enstitülerden çıkan 81 çınarın anlattıklarıyla sonsuzluğa taşıyor.

Çınarların tanıklığıyla Köy Enstitülerine yönelik karalamalar bir bir çürüyor, bu aydınlanmacı eğitim devrimini karartanların amaçları su yüzüne çıkıyor. 

Enstitülüler çarpıcı anılarını ve canlı tanıklıklarını dile getirirken iş içinde yürütülen o görkemli eğitimi, dört duvar arasında, ezberletip unutturan eğitim anlayışının karşısına dikiyorlar.

Enstitülerden yetişip birer çınara dönüşenlerin anlattıklarını okurken sisteme destek veren siyasetçilerin, Tonguç ve arkadaşlarının yaptıklarına bir kez daha hayran olacak, onlardan sonra boynu bükük bir fidan gibi bırakılan köy çocuklarının sessiz çığlıklarını duyacaksınız.

Yorum yapın