Görüntünün tarihi için: “Kamera Obskura”

Eylül 25, 2019

Görüntünün tarihi için: “Kamera Obskura”

Neşe Akın’ın “Kamera Obskura” adlı kitabı, 7 ve üzeri yaş grubu için Kumdan Kale Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kamera Obskura tamlaması, ilk duyduğunuzda size çok yabancı gelebilir. Latince bir tabir olan Camera Obscura’yı, dilimize karanlık oda olarak çevirebiliriz. Kamera Obskura’nın hikâyesi yüzyıllar öncesine dayanıyor.

Günümüzden 1000 yıl kadar önce İbn-i Heysem isimli bir bilim adamı görüntünün insan gözünde nasıl oluştuğunu araştırırken bir deney yaptı. Karanlık bir kutunun içine açtığı küçük bir delik sayesinde, kutunun dışına koyduğu mumların ışığını yani görüntüyü kutunun içine aktarmayı başardı. Bu ilk keşiften sonra, Kamera Obskura yüzyıllar boyunca şekilden şekle ve boyuttan boyuta girerek birçok bilim insanı, sanatçı ve kâşife ilham kaynağı oldu. Sanat eserlerinin, bilimsel araştırmaların ve icatların ortaya çıkmasında ondan faydalanıldı. Görüntünün aktarılmasıyla başlayan bu süreç en sonunda sinema ve fotoğraf gibi sanat dallarının doğmasını sağladı.

Bugün günlük hayatımızda; televizyonda, sinemada, bilgisayarlarımızda ve akıllı telefonlarımızda görüntü namına ne görüyorsak, bunu ışığın bir Kamera Obskura’nın küçücük deliğinden girip yansımasına borçluyuz.

Kumdan Kale Yayınları sizleri bu şaşırtıcı hikâyeyi dinlemek için hızlı ve eğlenceli bir yolculuğa davet ediyor.

edebiyathaber.net (25 Eylül 2019)

Yorum yapın