Gitmek mi zor kalmak mı?

Nisan 15, 2022

Gitmek mi zor kalmak mı?

Jorge Fernandez Diaz’ın “Annem” adlı romanı, İdil Dündar çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Annem dünyanın süregelen acılarına karşı modern kadının mücadelesi olarak da okunabilecek, kurtuluş umudu gibi görülen yolun acımasız bir sürgüne dönüştüğü gerçek bir hayat hikâyesi.

Arjantin’de Péron’un iktidarda olduğu yıllarda, bir İspanyol köylüsü, on beş yaşındaki kızını sefaletten kurtarmak amacıyla Arjantin’e gönderir ve kısa bir süre sonra ailenin geri kalanının da geleceğine söz verir. Ama işler yolunda gitmez, genç kız tutsak ve yalnız kaldığı hasım ülkede büyür, evlenir, kaderine karşı mücadele eder ve en acımasız sürgünü yaşar. Yıllar sonra bu kez oğullarıyla torunları, ekonomik krizden kaçarak İspanya’ya taşınmak istediklerini söylerler ve her şey yeniden başlar.

Yaşadığı ülkedeki sıkıntılardan kurtulmak amacıyla sınırlar ötesine gitmeyi düşünürken “gitmek mi zor kalmak mı” ikilemini yaşayan tüm insanların kendini bulacağı bu duygu yüklü ve büyüleyici hikâye, Arjantinli yazar Jorge Fernández Díaz’ın, annesinin yaşadıklarının peşine düşüp öğrenmesiyle kitaba dönüştü.

Arjantinli yazarın Arjantin ve İspanya’da çok ilgi gören romanı, İdil Dündar’ın İspanyolca orijinalinden çevirisiyle çıktı. 

Yorumlar:

“Fernández Díaz mütevazı görünen ama mucizevi sayfalardan oluşan bir metin yaratmış.” Marcos Aguinis

“Annem hayat kadar basit ve güçlü. Ama hayat bu kadar iyi yazılmadı.” José Pablo Feinmann

“Fernández Díaz sayfaları çevirdikçe hepimizi Fernández’e dönüştürüyor ve sonunda kitabı kapatırken eski bir dostumuza veda ediyor gibi hissediyoruz. İyi edebiyat da tam olarak bu. Geri kalanı laf kalabalığı.” Arturo Pérez-Reverte

www.bilgiyayinevi.com.tr/

Yazar hakkında

Arjantinli yazar ve gazeteci Jorge Fernandez Diaz 1960’ta Buenos Aires’te doğmuştur. Kitaplarında sıklıkla edebiyat ve gazeteciliği birleştirir. Fernandez Diaz El Cronista gazetesinin siyaset kısmının yöneticisi, Somos ve Gente gibi dergilerin genel yayın yönetmeni, Noticias dergisinin yöneticisidir. Günlükler, kısa öyküler, edebiyat eleştirileri, makaleler ve altı roman yazmıştır.

Annem adlı romanı otuz hafta çok satanlar listesinde kalmış, İspanya içinde beş, Arjantin’de yirmiden fazla edisyonu piyasaya sürülmüştür.

2002’de Asturias’lı annesiyle elli saatlik bir röportaj yapmış, buna dayanarak bir göçmenin samimi bir dille yazılmış, kurgulaştırılmış hikâyesini anlatan Annem’i yazmıştır. Bu eserle İspanyol topluluklar ve İspanya hükümeti tarafından verilen Medalla de la Hispanidad adlı ödüle layık görülmüştür.

edebiyathaber.net (15 Nisan 2022)

Yorum yapın