Masthead header

Frederic Beigbeder D&R imza gününde

Ülkemizde “9.900 TL” gibi kitaplarıyla tanınan, “Aşkın Ömrü Üç Yıldır” kitabının yazarı ve aynı adlı filmin yönetmeni Frederic Beigbeder, D&R imza gününde!

“Aşkın Ömrü Üç Yıldır” 21 Eylül’de Sinemalarda.

Sivrisineklerin ömrü bir gündür, güllerinki üç. Kedilerin ömrü on üç yıldır, aşkınki üç. Böyle işte. İlk yıl tutku, sonra bir yıl şefkat ve nihayet bir yıl can sıkıntısı.

İlk yıl, “Beni terk edersen kendimi öldürürüm” denir.

İkinci yıl, “Beni terk edersen acı çekerim, ama kendimi toparlarım” denir.

Üçüncü yıl, “Beni terk edersen şampanya patlatacağım” denir.

Kimse sizi aşkın ömrünün üç yıl olduğu konusunda uyarmaz. Aşk komplosunun temelinde çok iyi saklanan bir sır yatar. Sizi aşkın hayat boyu sürdüğüne inandırırlar, oysa aşk kimyasal olarak üçüncü yılın sonunda yok olur.

Hakikat, aşkın mis kokuları arasında başlayıp bok kokuları içinde bitmesidir.

“Frédéric Beigbeder’nin romanı insanda aç karnına içilen sert bir içki etkisi bırakıyor. Light dünyaya dair hard şeyler söylüyor; hem de erkekler-ve-kadınlar-o-çok-yakın-ve-çok-uzak-varlıklar türünden klişelerle midenizi kaldırmadan.” Elle

Eserleri yabancı dillere en çok çevrilen Fransız yazarlarından olan Beigbeder’nin 2009 yılında Renaudot Ödülü’nü aldığı son kitabı Bir Fransız Romanı da 2011’de yayınevimiz tarafından yayımlandı.

FRÉDÉRIC BEIGBEDER, 1965 yılında Paris’in en lüks banliyölerinden Neuilly-sur-Seine’de doğdu. On yıl dünyanın en ünlü reklam ajanslarında metin yazarı olarak çalıştı. Türkiye’de son olarak 9.90 TL adıyla yayımlanan kitabıyla büyük bir üne kavuştu. Kitabın yayımlanmasından sonra tahmin ettiği ve arzuladığı gibi reklam ajansındaki işinden oldu ve kendini tü- müyle edebiyata verdi. Aşkın Ömrü Üç Yıldır, Aşkın Ömrü Evde Uzar, Ecstasy Öyküleri, Kuzey Kulesi 107. Kat (2003, Interallié Ödülü), Romantik Egoist ve Pardon Nasıl Yardımcı Olabilirim? başlıklı kitapları tüm dünyada büyük ilgi gördü. 9.90 TL’den sonra Aşkın Ömrü Üç Yıldır da sinemaya uyarlandı. Çeşitli dergilerde ve televizyon kanallarında edebiyat eleştirmenliğini sürdüren Beigbeder, Flore ve Sade edebiyat ödüllerinin kurucusu ve birçok saygın edebiyat ödülünün jüri üyesidir.

edebiyathaber.net (17 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r