Masthead header

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı

Brezilya’nın konuk ülke olduğu Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı açıldı. 13 Ekim’e kadar sürecek fuarda, kitap dünyasındaki dijitalleşme gibi konular tartışılacak.

Bu yıl 65’incisi düzenlenen fuarda toplam 100 ülkeden yaklaşık 7.300 yayınevi kitaplarını tanıtacak. Fuarı 280 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Alman Yayıncılar Birliği Başkanı Gottfried Honnefelder, “Kitabevlerinin ciroları yıllardır geriliyor. Bu trend önümüzdeki yıllarda da değişmeyecek” dedi ve fuarda bu sene özellikle kitapçıların sorunlarının ele alınacağını duyurdu. Dijitalleşme sonucu meydana gelen yapısal değişiklik ve ortaya çıkan yeni iş modelleri fuar boyunca ele alınacak konular arasında olacak. Fuarda 3 bin etkinlik düzenlenmesi ve toplam 1.500 dolayında yazarın fuara konuk olması bekleniyor.

Frankfurt Kitap Fuarı’nın bu seneki onur konuğu ise Brezilya. Dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun, çoğunu tanımadığını söylediği Brezilyalı yazarların davet edilmesini gerekçe göstererek fuara katılmayacağını açıklaması yankı uyandırmıştı.

9 Ekim 2013

  • […] Frankfurt Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu Brezilya. Dünya yayıncılık devleri İspanyolca edebiyata ve Güney Amerika pazarına yönelirken, Brezilya da bölgesel trendden payına düşeni almak umuduyla harekete geçmiş.  Edebiyatı çok zengin ama dili Portekizce olduğu için okuyucu kitlesi sınırlı bir ülke karşımızdaki. Yani doğru tanıtım, ülke edebiyatının küreselleşmesi açısından hayati önem taşıyor. […]cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r