Foucault’nun son kitabı Türkçede

Ekim 3, 2022

Foucault’nun son kitabı Türkçede

Michel Foucault’nun son kitabı “Tenin İtirafları”, Murat Erşen çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ünlü filozof, Michel Foucault ölmeden önce kaleme aldığı, Cinselliğin Tarihi adlı çalışmasının son eseri olan Tenin İtirafları’nı aslında serinin ikinci kitabı olarak planlamıştı. Ancak araya giren College de France seminerlerinin araştırmalarıyla kesişmesiyle beraber bu çalışmasını tekrar düşünür. 

İlk cilt Bilme İstenci’ni bitirdikten sonra araya giren 8 yıllık süreçte araştırmalarına devam ettikten sonra 1984’te art arda ikinci cilt Hazların Kullanımı ve üçüncü cilt Kendilik Kaygısı yayımlanır. Ölümünden kısa bir süre öncesine denk gelen aynı yılda Tenin İtirafları’nı yayınevine teslim etmesine karşın son düzeltmeleri yapmaya ömrü vefa etmediği ve vasiyetinde de belirttiği üzere hayattayken yayımlanan metinlerinin dışında hiçbir metnin yayımlanmasını istemediğinden bu kitap da saklı kalır. Bugüne gelecek olursak, ölümünden 34 yıl sonra 2018’de, Frédéric Gros’nun editörlüğünde, Cinselliğin Tarihi projesini bütünleyen bu çalışma ilk defa okurlarla buluşur.

FOUCAULT KİTAPLIĞI BÜYÜYOR 

Cinselliğin Tarihi dizisinin dördüncü ve son kitabı Tenin İtirafları Murat Erşen’in çevirisiyle, Oğuz Tecimen ve Eda Çaça’nın editörlüğünde ve Ferda Keskin’in sunuşuyla Türkçeye kazandırıldı. Michel Foucault’nun Ayrıntı Yayınları’nda daha önce yayımlanan kitaplarından oluşan, felsefe kitapları içinde önemli bir seçki olarak yer alan Foucault Kitaplığı Cinselliğin Tarihi, Büyük Kapatılma, İktidarın Gözü, Akıl Hastalığı ve Psikoloji gibi çok sayıda eserden oluşuyor.  

Foucault’nun Tenin İtirafları’yla tamamına eren Cinselliğin Tarihi projesi Foucault’nun düşüncesinde eşsiz bir uğrak olarak okunabileceği gibi, günümüz dünyasında bedenin bakımından ruhun bakımına her türlü söylemin üretildiği kişisel gelişim çılgınlığına alternatif bir yaşam kılavuzları arkeolojisi olarak da okunabilir.

edebiyathaber.net (3 Ekim 2022)

Yorum yapın