Acar Baltaş’ın muhteşem kitabını henüz okumayanlar için

Eylül 30, 2021

Acar Baltaş’ın muhteşem kitabını henüz okumayanlar için

Acar Baltaş’ın “Hayatın Hakkını Vermek” adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle Aralık 2020’de yayımlandı. Bu muhteşem kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Hangi yaşta olursak olalım, hepimiz hayatımızı ve kendimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Çünkü anlam arayışındaki bir yaşam, her zaman yapım aşamasındadır.

Hayat akıp gidiyor. 
Uzun yaşayalım ancak yaşlanmayalım istiyoruz. 
Ne kadar uzun yaşarsak o kadar mutlu olacağımızı düşünüyoruz. 
Hiç üzülmeyelim istiyoruz. 
Hayatı keyif almak için yaşıyor ve haz alırsak mutlu olacağımızı sanıyoruz. 
Hedefler belirliyor, adımlar atıyoruz. 
Uzmanların görüşlerine kulak veriyor, bize söylenenleri uyguluyoruz ama kafamız karışıyor. 
Yaşamaya değer bir hayat istiyor ancak nasıl olacağını tam bilemiyoruz. 
Peki, yaptıklarımız uzun dönemli bilimsel araştırmaların bulgularıyla ne kadar örtüşüyor? 

Bu kitap, okura eşlik ederek hayatını değerlendirme fırsatını ona vermeyi amaçlıyor. Acar Baltaş, bilimsel araştırmalardan yararlanarak genelgeçer kabulleri sorgularken uzun yaşam hakkındaki doğruları ve bireyi mutluluğa götüren ilkeleri geniş bir perspektifle ele alıyor.

Yazar hakkında

Prof. Dr. Acar Baltaş, Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biridir. Stres ve beden dili kavramlarını Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la birlikte Türkiye’ye tanıtmıştır. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlayan Acar Baltaş, doktora çalışmasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nöroloji Anabilim Dalı’nda yüksek beyin fonksiyonları konusunda yapmıştır. 1981’de klinik nörofizyoloji alanında Tıp Bilimleri Doktoru (M. Sc. Dr.), 1986 yılında Uygulamalı Psikoloji Doçenti, 1996 yılında da Profesör unvanını almıştır. 1977-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda çalışmıştır. 1983’ten bu yana iletişim ve tıbbi psikoloji alanındaki bilgilerini iş hayatının ihtiyaçlarıyla bağdaştırarak seminerler vermekte, uygulamalar yapmakta ve kitaplar yazmaktadır. 1996-1999 yılları arasında Türk A Milli Futbol Takımı’nın, 2002-2003 sezonunda Galatasaray Futbol Takımı’nın psikolojik danışmanlığını yapmış ve bu görevi 2005 yılında yine Türk A Milli Futbol Takımı’yla sürdürmüştür. Sekiz yıl süreyle Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Akademisi’nde kurmay subaylara ve terfi eden generallere kişilik ve liderlik psikolojisi üzerine dersler verdi. Çocukluk ve gençliğinde yüzme, sutopu ve futbol sporlarıyla ilgilenmiş; 17 yaşında Hipodrom’da çalışmaya başlamış; otel resepsiyonistliği, takdimcilik, disc jockey’lik, turizm rehberliği ve öğretmenlik yaparak hayatın farklı cephelerini tanımış; sıradan gibi gözüken işleri yapanların emeğine saygı göstermeyi öğrenmiştir.Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la evli ve iki çocuk babasıdır.

edebiyathaber.net (30 Eylül 2021)

Yorum yapın