Figen Alkaç’ın yeni öykü kitabı raflarda

Aralık 1, 2023

Figen Alkaç’ın yeni öykü kitabı raflarda

Figen Alkaç‘ın yeni öykü kitabı “Yanlışlıkla Mutlu” Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çocuklarda iyileşmeyen kelime yaraları nerede saklanır? Bizi düşüren kelimelerin acısı nerededir? 

Peki seslerin? Yaşadığı zamana ait cümlelere sığamamanın, susmanın sesi; annenin en çok seni sevmeyişinin, babanın yokluğunun sesi, çat diye kırılan kalbin, yere düşen bir hayatın sesi, kapıların ardında gizlenen şehvetin, arzuyla kapanan perdenin sesi…

Figen Alkaç, hayatımızın yere düşen seslerini, kelimelerini toplayıp öyküler yazıyor. “Yanlışlıkla mutlu, kasten zamansız” öyküler. Bir çocuğun terkisine koyduğu kelimeler bütün bir hayatı anlattığı için.

“Seslerin normalleştiği yerdir ev, kanıksandığı. Kavgalar, kalp kırmalar ve hatta tokatlardır ev. 

Çok içe atılan hakaretlerin gitgide birikip karardığı yerdir. İçerdeki karaya rağmen aynı sofraya oturmak ve her lokmayı öfkeyle birlikte çiğnemektir. Ve lokmanın yutulamayıp boğazda dizim dizim dizilmesidir ev. Affetmenin değil, barışmanın değil, üstünü örtmelerin yeridir. Unuttum sanmaların, kendini unuttuğuna ikna etmelerin yeridir. Seslerin duvardan duvara atıldığı, çarptığı, sınırları aşıp alt ve yan komşuya indiği yerdir ev.”

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Figen Alkaç, 1970 yılında Ankara’da doğdu. Defter, Varlık, Sarnıç, E, Virgül, Milliyet Sanat, Radikal Kitap, Hece gibi dergilerde öykü ve denemeleri yayımlandı. Bela Davulları (Yitik Ülke, 2007) adında bir öykü kitabı var. İstanbul’da yaşıyor. 

Yazarın Sayfası 

edebiyathaber.net (1 Aralık 2023)

Yorum yapın